ABD Çin menşeli WeChat ve TikTok’u yasaklıyor

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin ABD’de yasaklanacağını bildirdi.
Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin 20 Eylül pazar gününden itibaren ABD'de yasaklanacağını bildirdi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kararın, "Çin'in, kötü niyetli olarak ABD vatandaşlarının kişisel verilerini toplamasıyla mücadele etmek" amacıyla getirildiğini bildirdi. Bu tarih itibarıyla adı geçen uygulamaların akıllı telefonlara indirilmesi yasaklanıyor. Washinton yönetiminden daha önce yapılan açıklamada, WeChat'in iletişim amaçlı kullanılmasının ve indirilmesinin yasaklanmayacağını bildirmişti. Ayrıca aplikasyondaki mesajlaşma, yasak nedeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak engellenebilse de mesajlaşma için kullanan kişiler cezaya tabi olmayacak. Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yasağın pazar günü geç saatlerde yürürlüğe gireceğini ama yine de son sözü Başkan Donald Trump'ın söyleyeceğini vurguladı. "ABD'de 100 milyon TikTok kullanıcısı var" TikTok’un sahibi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle ile görüşme halinde. Çinli şirket, Amerikalı firmalarla görüşmelerde, Washington'ın ABD'li kullanıcıların veri güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek amacıyla TikTok Global'i oluşturmak için tekliflerde bulunuyor. Ancak sonuç alınabilmiş değil. Reuters'ın haberine göre bakanlık yetkilileri, TikTok'un ABD'deki faaliyetlerinin 12 Kasım'a kadar devam edeceğini kaydetti. Bu da BytDance'a, bu süreye kadar herhangi bir firma ile anlaşabilmek için ek süre imkanı anlamına geliyor. Bakanlık söz konusu adımın, "Bu uygulamalara erişimi ortadan kaldırmak ve fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltmak suretiyle ABD'deki kullanıcıları (Çin'in veri toplama faaliyetinden) koruyacağını" dile getirdi. ABD'de 100 milyon civarında TikTok kullanıcısının bulunduğu belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin 20 Eylül pazar gününden itibaren ABD’de yasaklanacağını bildirdi.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kararın, “Çin’in, kötü niyetli olarak ABD vatandaşlarının kişisel verilerini toplamasıyla mücadele etmek” amacıyla getirildiğini bildirdi.

Bu tarih itibarıyla adı geçen uygulamaların akıllı telefonlara indirilmesi yasaklanıyor.

Washinton yönetiminden daha önce yapılan açıklamada, WeChat’in iletişim amaçlı kullanılmasının ve indirilmesinin yasaklanmayacağını bildirmişti.

Ayrıca aplikasyondaki mesajlaşma, yasak nedeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak engellenebilse de mesajlaşma için kullanan kişiler cezaya tabi olmayacak.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yasağın pazar günü geç saatlerde yürürlüğe gireceğini ama yine de son sözü Başkan Donald Trump’ın söyleyeceğini vurguladı.

“ABD’de 100 milyon TikTok kullanıcısı var”

TikTok’un sahibi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle ile görüşme halinde.

Çinli şirket, Amerikalı firmalarla görüşmelerde, Washington’ın ABD’li kullanıcıların veri güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek amacıyla TikTok Global’i oluşturmak için tekliflerde bulunuyor. Ancak sonuç alınabilmiş değil.

Reuters’ın haberine göre bakanlık yetkilileri, TikTok’un ABD’deki faaliyetlerinin 12 Kasım’a kadar devam edeceğini kaydetti.

Bu da BytDance’a, bu süreye kadar herhangi bir firma ile anlaşabilmek için ek süre imkanı anlamına geliyor.

Bakanlık söz konusu adımın, “Bu uygulamalara erişimi ortadan kaldırmak ve fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltmak suretiyle ABD’deki kullanıcıları (Çin’in veri toplama faaliyetinden) koruyacağını” dile getirdi.

ABD’de 100 milyon civarında TikTok kullanıcısının bulunduğu belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Trump'tan Zırvalamaya Devam: " Bir Hafta İçerisinde Tahran ile Anlaşacağız. "

Trump'tan Zırvalamaya Devam: " Bir Hafta İçerisinde Tahran ile Anlaşacağız. "

Next Article
Christopher A. Wray

FBI Direktörü'nden ABD seçimlerine müdahale açıklaması: Rusya, Biden'ı karalıyor

Related Posts