Trump’tan Zırvalamaya Devam: ” Bir Hafta İçerisinde Tahran ile Anlaşacağız. “

Amerika başkanı Donald Trump Perşembe günü bir kez daha İran İslam Cumhuriyeti ile anlaşma yönündeki kuruntularını açıklayıp şöyle dedi:” Tekrar Amerika başkanı seçilirsem Tahran ile bir hafta içerisinde anlaşacağım. “
Trump'tan Zırvalamaya Devam: " Bir Hafta İçerisinde Tahran ile Anlaşacağız. "

Trump komik açıklamalarının devamında İran’ın yüzde 27 kadar gayrı safi yurtiçi milli hasıla konusunda açık yaşadığını iddia ederek şöyle dedi:”  Tahran büyük bir ihtimalle Washington ile anlaşmaya varacaktır. “

Trump ve hükümetinin üst düzey makamları sürekli  İran ile müzakerelerin başlayacağından dem vuruyorlar. Ancak Washington 2018’den beri yasa dışı bir şekilde yıllarca sağlanması için müzakere yapılan BERCAM nükleer anlaşmasından çıktı ve nükleer yaptırımların geri getirilmesini istedi. 

Trump’ın bu girişimi ise  iç ve dış arenada ciddi eleştirilere ve kınamalara yol açtı. 

Amerika başkanı  bu sürecin devamında Tahran’a meydan okuyarak   İran’ın  Amerika’nın terör eylemi sayılan Kudüs Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani’ye yönelik suikast girişimine misillemede bulunması durumunda Washington’un  yanıtının bin kat daha beter olacağını iddia etmişti. 

Korgeneral Kasım Süleymani ve beraberindeki bazı arkadaşları 3 Ocak 2020 tarihinde  saldırgan terörist Amerikan güçlerinin hava saldırısında Bağdat havalimanı yakınında şehit düşmüşlerdi. 

 Korgeneral Kasım Süleymani Irak hükümetinin davetiyle Irak’a gitmişti.  Kasım Süleymani IŞİD gibi  tekfirci ve terörist gruplar ile mücadeledeki belirgin isimlerdendi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Rusya Dışişleri Bakanı: ABD-Kürt petrol anlaşması Uluslararası Hukuku çiğnedi

Next Article
Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin 20 Eylül pazar gününden itibaren ABD'de yasaklanacağını bildirdi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kararın, "Çin'in, kötü niyetli olarak ABD vatandaşlarının kişisel verilerini toplamasıyla mücadele etmek" amacıyla getirildiğini bildirdi. Bu tarih itibarıyla adı geçen uygulamaların akıllı telefonlara indirilmesi yasaklanıyor. Washinton yönetiminden daha önce yapılan açıklamada, WeChat'in iletişim amaçlı kullanılmasının ve indirilmesinin yasaklanmayacağını bildirmişti. Ayrıca aplikasyondaki mesajlaşma, yasak nedeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak engellenebilse de mesajlaşma için kullanan kişiler cezaya tabi olmayacak. Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yasağın pazar günü geç saatlerde yürürlüğe gireceğini ama yine de son sözü Başkan Donald Trump'ın söyleyeceğini vurguladı. "ABD'de 100 milyon TikTok kullanıcısı var" TikTok’un sahibi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle ile görüşme halinde. Çinli şirket, Amerikalı firmalarla görüşmelerde, Washington'ın ABD'li kullanıcıların veri güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek amacıyla TikTok Global'i oluşturmak için tekliflerde bulunuyor. Ancak sonuç alınabilmiş değil. Reuters'ın haberine göre bakanlık yetkilileri, TikTok'un ABD'deki faaliyetlerinin 12 Kasım'a kadar devam edeceğini kaydetti. Bu da BytDance'a, bu süreye kadar herhangi bir firma ile anlaşabilmek için ek süre imkanı anlamına geliyor. Bakanlık söz konusu adımın, "Bu uygulamalara erişimi ortadan kaldırmak ve fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltmak suretiyle ABD'deki kullanıcıları (Çin'in veri toplama faaliyetinden) koruyacağını" dile getirdi. ABD'de 100 milyon civarında TikTok kullanıcısının bulunduğu belirtiliyor.

ABD Çin menşeli WeChat ve TikTok'u yasaklıyor

Related Posts