FBI Direktörü’nden ABD seçimlerine müdahale açıklaması: Rusya, Biden’ı karalıyor

Kongre’de ifade veren yetkili, Moskova’nın müdahale girişimlerinin 2016’dakinin aksine şu ana dek “yanlış bilgilendirme” ile sınırlı kaldığını söyledi.…
Christopher A. Wray
FBI Direktörü Christopher A. Wray yaklaşan seçimler öncesi güvenlik meseleleriyle ilgili son bilgileri paylaştı (AFP)

Kongre’de ifade veren yetkili, Moskova’nın müdahale girişimlerinin 2016’dakinin aksine şu ana dek “yanlış bilgilendirme” ile sınırlı kaldığını söyledi.

FBI Direktörü Christopher A. Wray, Rusya‘nın Demokrat başkan adayı Joe Biden‘a karşı kampanya yürüterek seçimlere müdahale etmeye çalıştığını bildirdi.

Washington Post’un haberine göre Wray, ABD Kongresi’nde perşembe günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın hâlâ başkanlık seçimlerini etkileme yönünde çaba içinde bulunduğunu ve Biden’ı karalama arayışında olduğunu kaydetti.

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi’nde söz alan Wray, “İstihbarat topluluğunun ortak fikri, Rusya’nın seçimlerimize müdahale etmeye kalkışmayı sürdürdüğü yönünde” dedi.

Wray bununla birlikte, Demokratların e-postalarını ve eyalet seçim sistemlerini hacklemek gibi ciddi seviyede saldırıların gerçekleştiği 2016 seçimlerinin aksine, şu ana kadarki çabaların daha çok “yanlış bilgilendirme” ile sınırlı kaldığını kaydetti.

Demokratların başkan yardımcısı adayı Kamala Harris kısa süre önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın ABD seçimlerine bir kez daha müdahalede bulunabileceğine dair uyarılarda bulunmuştu.

İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) eski istihbarat yetkilisi Brian Murphy de Demokrat başkan adayı Biden’ın akıl sağlığıyla ilgili yanlış bilgi yaymayı hedefleyen Rusya kaynaklı bir oluşumla ilgili bakanlığı uyaran bir istihbarat bülteninin yayımlanmasının engellendiğini ortaya çıkarmıştı.

Independent , Washington Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, Çin menşeli mesajlaşma uygulaması WeChat ile ByteDance şirketine ait video paylaşım uygulaması TikTok işlemlerinin 20 Eylül pazar gününden itibaren ABD'de yasaklanacağını bildirdi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, kararın, "Çin'in, kötü niyetli olarak ABD vatandaşlarının kişisel verilerini toplamasıyla mücadele etmek" amacıyla getirildiğini bildirdi. Bu tarih itibarıyla adı geçen uygulamaların akıllı telefonlara indirilmesi yasaklanıyor. Washinton yönetiminden daha önce yapılan açıklamada, WeChat'in iletişim amaçlı kullanılmasının ve indirilmesinin yasaklanmayacağını bildirmişti. Ayrıca aplikasyondaki mesajlaşma, yasak nedeniyle doğrudan ya da dolaylı olarak engellenebilse de mesajlaşma için kullanan kişiler cezaya tabi olmayacak. Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yasağın pazar günü geç saatlerde yürürlüğe gireceğini ama yine de son sözü Başkan Donald Trump'ın söyleyeceğini vurguladı. "ABD'de 100 milyon TikTok kullanıcısı var" TikTok’un sahibi ByteDance, ABD operasyonları için Oracle ile görüşme halinde. Çinli şirket, Amerikalı firmalarla görüşmelerde, Washington'ın ABD'li kullanıcıların veri güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermek amacıyla TikTok Global'i oluşturmak için tekliflerde bulunuyor. Ancak sonuç alınabilmiş değil. Reuters'ın haberine göre bakanlık yetkilileri, TikTok'un ABD'deki faaliyetlerinin 12 Kasım'a kadar devam edeceğini kaydetti. Bu da BytDance'a, bu süreye kadar herhangi bir firma ile anlaşabilmek için ek süre imkanı anlamına geliyor. Bakanlık söz konusu adımın, "Bu uygulamalara erişimi ortadan kaldırmak ve fonksiyonlarını önemli ölçüde azaltmak suretiyle ABD'deki kullanıcıları (Çin'in veri toplama faaliyetinden) koruyacağını" dile getirdi. ABD'de 100 milyon civarında TikTok kullanıcısının bulunduğu belirtiliyor.

ABD Çin menşeli WeChat ve TikTok'u yasaklıyor

Next Article
Mukteda es sadr: Yabancı misyonları hedef almayın

Mukteda Es Sadr'dan çağrı: Yabancı misyonları hedef almayın

Related Posts