Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Afganistan’daki en büyük hava üssü Bagram’ı terk ediyor

ABD ordusunun Afganistan‘da konuşlu bulunduğu en büyük askeri merkez olan Bagram Hava Üssü’nü terk etmeye başladığı belirtildi.

Afgan yerel kaynakları tarafından edinilen bilgilere göre başkent Kabil’in kuzeyindeki Pervan vilayetinde bulunan üssün kuzey bölgesindeki askerlerin tahliyesi tamamlandı.

Kabil yönetimine bağlı kaynaklar ABD askerlerinin tahliye edildiği bölgelerin yıkıldığını üsteki askeri araçlarla teçhizatın Pakistan’a nakledildiğini ifade ediyor.

Kabil’deki ABD destekli yönetim daha önce üsteki askeri teçhizatın kendilerine teslim edilmesini istemiş ancak ABD bu talebe sıcak bakmamıştı. ABD’nin bu teçhizatları Pakistan’a transfer etmesi Kabil yönetiminin de eleştirilerine neden oldu.

bagram-vu.png

Bagram hava üssü genişletilme çalışmaları devam ederken (2011)

Bagram Hava Üssü’nden Pakistan’a nakledilen askeri araç ve diğer malzemelerin Karaçi limanı üzerinden, ABD askerlerinin bulunduğu farklı bölgelere dağıtılacağı ifade ediliyor.

Hava operasyonlarının komuta merkezi

Afganistan’da bulunan ABD Hava Kuvvetleri, bu ülke içerisinde gerçekleştirdiği operasyonların tamamına yakınında Bagram Hava Üssü’nü kullanıyor. ABD için Afganistan’da vazgeçilemez boyutta stratejik öneme sahip üssün gelinen süreçte terk ediliyor olması, ABD’nin çekilme açıklamalarının ciddiyetini de gözler önüne seriyor.

Üs içerisindeki bir bölümde birçok tutuklunun da bulunduğu biliniyor. Tutukluların durumuyla ilgili açıklama yapılmazken Kabil yönetimine bağlı güçlerin üs içerisinde bu bölgeleri de kontrol edeceği tahmin ediliyor. 

Taliban tarafından birçok defa bomba yüklü araç ve füzelerle saldırıya uğrayan üssün güvenliğinden kısmen Kabil hükümetine bağlı ordu personeli sorumlu. ABD güçleri daha kapsamlı güvenlik konularıyla ilgileniyor.

Trump’ın asker çekme açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, bu ülkede bulunan asker sayısının kısa bir süre içerisinde 4 bine düşürüleceği (ABD’nin şu anda 8 bin civarı askeri personeli bulunuyor) ifade etmiş, sonraki bir açıklamasındaysa “Afganistan’da görevine devam eden askerlerimiz Noel’e kadar evlerinde olmalı” ifadelerini kullanmıştı.

Taliban tarafıysa Trump’ın asker çekme açıklamalarını memnuniyetle karşılıyor. Afganistan’ın büyük bir kesimini kontrol eden Taliban, ABD ve diğer yabancı güçlerin tamamen terk etmesinin ardından ülkede İslami bir yönetim inşa etmeyi hedefliyor.

Taliban ile ABD arasında geçtiğimiz Şubat ayında Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan anlaşma kapsamında yapılan görüşmeler halen devam ediyor.

Geçtiğimiz 12 Eylül’de Doha’da Taliban siyasi heyeti ile Kabil hükümetinin gönderdiği temsilciler arasında Afganlar arası görüşmeler başlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar