Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD 2020 seçimleri: Erken oylama rakamlarında Latinlerden rekor katılım

Amerika, Trump’ın 2016 kampanyasını tekrar oynamasının ardından karar vermeye hazırlanıyor

  • İlk rakamlar 8.6 milyon Latinin çoktan oy kullandığını gösteriyor.
  • ABD seçimlerinde, şimdiden 100 milyondan fazla Amerikalının oy kullandı.
  • Başkan Trump, Biden ona ‘çantanlarını toplamasını’ söylerken ‘büyük zafer’ öngörüyor.
The Guardian’dan gazeteci Kari Paul, Oakland, California’dan raporlar:

Oylama veri şirketi Political Data, Inc.’e göre Kaliforniya, ulusal bir seçimde kullanılan oy sayısı için bir rekor kırma yolunda ilerliyor.

Erken oylama, seçim gününden önce rekor seviyelere ulaştı ve 11 milyondan fazla Kaliforniyalı 3 Kasım arifesine kadar oy kullandı. Bu, eyaletteki uygun seçmenlerin yarısından fazlasının halihazırda oy kullanmış olduğu anlamına geliyor.

Political Data başkan yardımcısı Paul Mitchell, “Bu inkar edilemez, kesinlikle gerçeklere dayalıdır. %100 Kaliforniya’da bir seçimde kullanılan toplam oy sayısında bir rekor kıracağız” dedi.

Pek çok Amerikalı, koronavirüs salgınının ortasında 2020’de erken ve postayla oy veriyor ve Kaliforniya, iki hafta önce zaten 1 milyon oy kaydetmişti. Dışişleri bakanlığına göre 2016’da 72.000 oy pusulasının 13 katı.

Başkan yardımcısı adayı ve Kaliforniyalı Kamala Harris, Salı günü “tarihi katılımı” desteklemek için tweet attı.

Kamala Harris: ’12 milyon Kaliforniyalı oy pusulalarını seçim gününden önce kullandı. Milyonlarca kişi bugün sandık başına gidecek. Yavaşlama, California. Bu tarihi katılımı sürdürün’

California politika sitesi CalMatters, çok sayıda erken oylamaya rağmen kimin kazandığının Salı gecesi kadar erken bir zamanda netleşmeyeceğini söyledi. Devlet, bugün posta damgasına sahip olduğu sürece, 20 Kasım’a kadar oy pusulalarını kabul edecek. Eyalet ilk oy sayısını Salı günü saat 20: 00’de (PST) açıklayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar