Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Zarif: ABD yaptırımları ‘tıbbi terörizm’ örneğidir

ran dışişleri bakanı, Pazar günü Russia Today News Network’e verdiği röportajda, ABD’nin insani maddelere yönelik herhangi bir yaptırım olmadığı yönündeki iddialarının yalan olduğunu belirterek, ”ABD’nin İran’ın petrol ihracatını engelleme çabaları Tahran’ın Corona krizine cevap verme kabiliyetini sınırlandırılıyor” dedi.

Corona virüsle mücadele konusunda tüm ülkelerin birlikte çalışma ihtiyacına değinen Zarif, “ABD,  İran’ın petrol ihracatını engelleyerek, Tahran’ın mali kaynaklarına ulaşmasını  sınırladı ve hatta İran’ın ilaç satın almak için parasına erişmesini engelledi.” dedi.

İran dışişleri bakanı, “ABD, İran’ın parasının Covid-19 aşısına ulaşması ve grip aşısı almak için Dünya Sağlık Örgütü’ne transferini bile engelliyor.” dedi.

ABD’nin İran’ın silah ambargosunu genişletme çabalarıyla ilgili olarak açıklamada bulunan Zarif,  “Güvenlik Konseyi üyelerinin Washington’a muhalefeti ABD için büyük bir diplomatik başarısızlıktı ve bu sadece İran için değil, aynı zamanda uluslararası toplum ve hukukun üstünlüğü için de önemli bir başarıdır.” cümlesine yer verdi.

İran Dışişleri Bakanı, ırkçı İsrail ile Bahreyn arasında ilişkilerin normalleşmesine dair bir soruya da cevap olarak, “İsrail ile BAE arasında uzun yıllardır esrarengiz bir ilişki var ve şimdi bu ilişkiler ABD başkanlık seçimleri öncesinde Trump’a yardımcı olmak için alenileşti” dedi.

Fars Körfezi ülkelerinin güvenliklerini satın almaya çalıştıklarını ve Filistin davasını desteklemediklerini belirterek, meşruiyet için halklarına ve güvenlik için komşularına dayanmaları gerektiğinin altını çizdi./

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar