Türkiye’den ABD’li şirketle YPG arasındaki petrol anlaşmasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD merkezli bir şirketle YPG arasında varılan petrol anlaşmasına yönelik bir açıklama yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı, ABD merkezli bir şirketle YPG arasında varılan petrol anlaşmasına yönelik bir açıklama yayınladı.

Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, söz konusu anlaşmaya tepki gösterildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“PKK/YPG terör örgütü güdümündeki “Suriye Demokratik Güçleri”nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarma, işleme ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik “Delta Crescent Energy LLC” adlı şirketle bir sözleşme imzaladığı basında bildirilmiştir.

PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.

ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump: Boston Maratonu saldırganı idam edilmeli

Next Article

ABD Deniz ve Hava Kuvvetlerinden Karadeniz'de tatbikat

Related Posts
Devamı

Rusya’ya karşı birlikte hareket edecekler! ABD, Grönland’ı satın almaktan vazgeçti

2019 yılında eski ABD Başkanı Trump'ın, Danimarka'ya bağlı ve dünyanın en büyük adası Grönland'ı satın almak istemesi tepkiyle karşılanmıştı. Böyle bir satışın olmayacağını vurgulayan Danimarka'ya rağmen ABD'nin görüşme talepleri devam ediyordu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Grönland'ı satın almaktan vazgeçtiklerini söyleyerek konuya son noktayı koydu. Stratejik önemi artan Grönland'da konsolosluğunu tekrar açan ABD, özellikle de Rusya'ya karşı Grönland'da birlikte hareket edecek.