Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Temsilciler meclisinden Trump’ın akıl sağlığını değerlendirme komisyonu teklifi…

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve demokratların Maryland Temsilcisi Jamie Riskin, Başkan Donald Trump’ın görevi sürdürebilmesi için akıl sağlığını değerlendirecek bir komisyon kurulması amacıyla yasa teklifinde bulunacaklarını açıkladı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, bugün yaptığı basın toplantısında, Trump’a Covid-19 teşhisi konulmasıyla gündeme gelen Anayasa’nın 25. ek maddesine ilişkin bir soruyu yanıtladı. Bu maddeyi devreye sokup sokmayacaklarına dair net bir yanıt vermekten kaçınan Pelosi, “Yarın buraya gelin. 25. ek madde konusunda konuşacağız” ifadesini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre Pelosi, “Trump’ın en son ne zaman test sonucunun ‘negatif’ çıktığını bilmiyoruz. Neden Beyaz Saray ülke için bu kadar önemli olan bu konuda açıklama yapmıyor?” eleştirisinde de bulundu.

TRUMP: DELİ NANCY’DİR!

Trump, Pelosi’ye Twitter üzerinden sert bir yanıt vererek, “Gözetim altında tutulması gereken kişi deli Nancy’dir” dedi. Trump, “Ona boşuna deli demiyorlar!” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısının ardından Pelosi’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada ise, Pelosi ve Demokrat Maryland Vekili Jamie Raskin’in yarınki basın toplantısında, Trump’ın görevini yerine getirebilecek durumda olup olmadığına karar verecek bir komisyonun kurulmasına yönelik tasarıyı duyuracakları belirtti.

ANAYASA’NIN 25. EK MADDESİ NE DİYOR?

Söz konusu tasarının, Başkanın Anayasanın 25. ek maddesinde belirtilen göreve uygunluk kriterlerini yerine getirip getiremediğini belirleyecek bir komisyon kurulmasına yönelik Raskin’in 2017’de sunduğu yasa taslağıyla benzerlik göstermesi bekleniyor.

Başkanın görevini sürdüremeyecek duruma gelmesi halinde yapılacakları belirleyen Anayasanın 25. ek maddesinde, “Başkan Yardımcısı, Başkanın kabinesinin çoğunluğu ya da Kongrenin bir organı, Başkanın görevini yerine getiremeyecek durumda olduğunu bildirebilir” ifadeleri yer alıyor.

Raskin, Trump’ın Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine cuma günü yaptığı açıklamada, 2017’deki yasa tasarısını güncelleyerek yeniden Temsilciler Meclisi’ne sunmayı planladığını söylemişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar