Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Tahran, Trump’ı İran için Saddam Hüseyin’den daha büyük bir tehdit

İran ve Irak, 1980 ile 1988 yılları arasında sekiz yıllık acımasız bir savaşa girdi ve Bağdat, 1979 İran Devrimi’nin hemen ardından petrol zengini Khuzestan eyaletini ele geçirmek için İslam Cumhuriyeti’ni işgal etti. Çatışmada 1,2 milyona kadar insan öldü.

Hükümet sözcüsü Ali Rabiei, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran için Saddam Hüseyin’den daha büyük bir tehdit olduğunu öne sürüyor.

İran Öğrenci Haber Ajansı’ndan alıntı yapılan Rabiei, “Çeşitli düzeylerdeki bazı siyasi elitler, Trump’ın bugün Saddam’dan daha şiddetli ve acımasız olduğuna ve İranlıların hayatlarını, sağlığını ve geçimlerini tehlikeye attığına inanmıyorlar” dedi.

“Saddam, Khuzestan’ı ve [İran’ın şehri] Khorramshahr’ı ve hatta kendi deyimiyle, en azından Arvand Rud [nehrini] İranlılardan ele geçirmek istiyorsa, bugün Trump ulusal ruhu yenmek için İran’ı parçalayıp kesmeye çalışıyor” diye ekledi.

Rabiei, İran-Irak Savaşı sırasında cephe hatlarının savaş alanlarında iken bugün ön cephenin ekonomik terörizme ve ekonomik savaşa karşı savaş olduğunu öne sürdü.

Sözcü, İran’ın ABD’nin zorbalığına veya zorlamasına “asla boyun eğmeyeceğini” ve er ya da geç kabadayıları dizlerinin üzerine çökerteceğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar