Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Suudi dışişleri bakanı, Katar ablukasını çözmeyi ima etti

Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, güvenlik endişelerinin giderilmesi gerektiğinde, anlaşmazlığı sona erdirmenin yolunun ‘nispeten yakın gelecekte’ olabileceğini söyledi.

Prens Faysal bin Farhan’ın sözleri, Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nün ev sahipliğini yaptığı sanal bir tartışma sırasında geldi 

Suudi Arabistan dışişleri bakanı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Washington’da yaptığı görüşmenin ardından, Körfez komşusu Katar ile olan üç yıllık anlaşmazlığı çözme yönünde ilerleme kaydedilmiş olabileceğinin sinyallerini verdi.

2017’de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Bahreyn ve Mısır ile birlikte Doha ile diplomatik ve ticari bağları kesti ve gaz zengini ülkeye deniz, kara ve hava ablukası uyguladı.

Prens Faysal bin Farhan perşembe günü bir düşünce kuruluşu olan Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü tarafından düzenlenen sanal bir tartışmada “Bir çözüm bulmaya kararlıyız” dedi.

Faysal: “Katarlı kardeşlerimizle ilişki kurmaya istekli olmaya devam ediyoruz ve umarız ki onlar da bu nişana kendileri adarlar.’ dedi.

Prens Faysal, “Ancak dörtlünün meşru güvenlik endişelerini ele almamız gerekiyor ve bence buna” nispeten yakın gelecekte “bir çözümle giden bir yol var” dedi.

Faysal: “Aldığımız kararları almamıza neden olan meşru güvenlik endişelerini giderecek bir yol bulabilirsek, bu bölge için iyi bir haber olacaktır” diye ekledi.

Dört ablukaya alan ülke Katar’ı yıllarca “terörizmi” desteklemek ve içişlerine karışmakla suçladı. Doha ayrıca bölgesel rakibi İran’a çok yakın olmakla suçlandı.

Katar bu iddiaları şiddetle yalanladı.

Trump yönetimi, ablukaya son verilmesi için bastırıyor ve İran’a karşı birleşik bir Körfezin yolunu açıyor.

Katar, El Cezire Medya Ağı’nın kapatılması, İslamcı gruplarla bağların kesilmesi, İran’la bağların sınırlandırılması ve ülkede konuşlanmış Türk askerlerinin sınır dışı edilmesi gibi abluka yapan ülkelerin taleplerini reddettiği için, anlaşmazlığı sona erdirmek için geçmişte yapılan birkaç girişim başarısız oldu.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani, ülkesinin diplomatik krizi çözmek için diyaloga hazır olduğunu söyledi ancak krize yönelik herhangi bir çözümün ülkesinin egemenliğine saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Al Thani, Haziran ayında, Katar ile Körfez Arap komşularının dörtlüsü arasında arabulucu olan Kuveyt, soğukluğun çözülmesine yönelik ilerleme kaydedildiğini ancak çok az ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Geçen aralık ayında Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Suudi Arabistan ile erken görüşmelerin çıkmazları ortadan kaldırdığını söyledi ancak bir ay sonra anlaşmazlığı çözme çabalarının başarısız olduğunu söyledi.

Prens Faysal, çarşamba günü Dışişleri Bakanlığı’nda İsrail ile ilişkiler, ABD’nin İran’a karşı “azami baskı” kampanyası ve Yemen’deki savaş hakkında görüşmeleri içeren ABD-Suudi stratejik diyalogu için Washington’u ziyaret etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar