Suriye’de ABD ve YPG’den ortak tatbikat

Suriye kuzeyinde YPG ile ABD arasındaki askeri işbirliği devam ediyor.  YPG’nin “Hezen Anti Terör Timleri” ile ABD öncülüğündeki…

Suriye kuzeyinde YPG ile ABD arasındaki askeri işbirliği devam ediyor. 

YPG’nin “Hezen Anti Terör Timleri” ile ABD öncülüğündeki uluslararası askeri koalisyon, IŞİD’e karşı ortak askeri tatbikatlar düzenliyor.

Son tatbikat 4 Temmuz günü yapıldı.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Tatbikat görüntüleri, ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı Birleşik Ortak Görev Gücü’nün resmi sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı. Paylaşım İngilizce’nin dışında Kürtçe ve Arapça dilerinde de yapıldı.

Birleşik Ortak Görev Gücü’nün YPG ile ortak tatbikatını duyurduğu tweetinin, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın resmi Twitter hesabı tarafından “beğenildiği” de görüldü.

Pentagon desteğiyle kurulan: “Hezen Anti Terör Timleri”

Uluslararası koalisyonla tatbikatlara devam eden “Hezen Anti Terör Timleri” ABD tarafından mali yönden de destekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı, 2021 bütçe teklifinin detaylarında Suriye’de desteklediği gruplara 200 milyon dolar fon istemişti.

Pentagon bu fonla 5 komando bölüğü ve toplamda 600 kişiden oluşan Hezen Anti Terör Timleri’nin kuruluşunu da öngörmüştü.

Pentagon tarafından desteklenen bu timler “İç güvenlik operasyonlarında” kullanılmak üzere tasarlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD – Çin gerilimi, ABD Hazine tahvil faizlerinde rekor düşüşe neden oldu

Next Article

Dolar cazibesini kaybediyor, yatırımcılar satış için sırada

Related Posts