Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD – Çin gerilimi, ABD Hazine tahvil faizlerinde rekor düşüşe neden oldu

ABD’de beş yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yatırımcıların güvenli liman talebinin artmasıyla rekor düşük seviyeye geriledi. ABD’nin Çin konsolosluğunun kapanması talebine Pekin’in misilleme yapması ABD tahvillerini destekledi.

ABD ile Çin arasında artan tansiyon, beş yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizini tüm zamanların en düşük seviyesine çekti.

ABD beş yıllıklarının faizi yüzde 0.2548 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Bu yılki düşüşü yaklaşık 145 baz puan olan beş yıllıkların faiziyle, Avrupa’nın güvenli varlığı olarak görülen benzer vadeli Almanya tahvilleriyle arasındaki faiz farkı, altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinden sadece 5 baz puan yukarıda bulunuyor.

Toronto-Dominion Bank strateji biriminin küresel yöneticisi Richard Kelly, “Bazı diğer piyasalarda risk algısının iyileştiğini görüyorduk ancak bu sabit getirili menkul kıymetlerdeki beklentiyi pek etkilemedi. Merkez bankalarının alımları ve süregelen endişelerle birlikte -şimdi ABD – Çin gerginliği de tırmanıyor- tahvil faizleri aşağı yönlü görünüyor.” dedi.

Pekin’in Chengdu’daki ABD konsolosluğunun kapatılmasını isteyerek Houston’daki Çin konsolosluğunun kapatılması talebine karşı misilleme yapması ABD Hazine tahvillerini destekledi.

ABD Hazine tahvilleri Koronavirüsün ülkeyi oldukça kötü etkilemiş olmasına rağmen sabit getirili menkul kıymet dünyasının güvenli limanı olarak görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar