Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Rusya, ABD’yi kuzeydoğu Suriye’de uzlaşmayı engellemekle suçluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın kuzeydoğu Suriye’deki gelişmelerle ilgili endişelerini dile getirdi ve ABD’yi bölünme yaratmaya çalışmak ve uzlaşmayı engellemekle suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Kuzeydoğu Suriye’deki durum artan endişeleri artırıyor. Bu suçlamaların ülkemize yapılmasının hemen ardından Irak’tan Fırat’ın ötesindeki bölgeye askeri teçhizat yüklü dev bir Amerikan konvoyunun girmesi dikkat çekicidir.” dedi.

Zakharova şöyle devam etti: “Amerika’nın, Kürtleri çok kesimli Suriye devletinden ayırma eğilimlerini besleyerek ayırmaya yönelik sürekli girişimlerinin olduğu açıktır.”

Zakharova, Moskova’nın “Şam’ı ve kuzeydoğu Suriye’deki tek taraflı olarak ilan edilen yetkilileri her iki taraf için de kabul edilebilir çözümler bulmak için yapıcı bir diyalog yürütmeye çağırmaya devam ettiğini” vurguladı.

Suriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı Amina Omar, geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un uyarılarını eleştirerek, “Amerikalılar, Suriye’nin kuzeyindeki otoritesine benzer yetkilere sahip olacak bir Kürt özerkliği kurmaya çalışıyorlar.’ dedi.

Omar ayrıca, Rusya’nın desteklemeye istekli olduğunu defalarca teyit ettiği Kürtler ve Şam arasındaki durmuş müzakerelerden duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve “umduğumuz olumlu rolün olumsuz bir role dönüşeceğini” iddia etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar