Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Portland Polisi Protestolar Sırasında Yasadışı Bir İttifak Kurulduğunu Açıkladı

Oregon’daki Portland Polis Bürosu, insanlar kuzeydoğu Portland bölgesinin dışında toplandıklarında ve subaylara şişe attığında Cumartesi gecesi protesto sırasında yasadışı bir meclisin kurulduğunu ilan etti.

Göstericiler, 2 Ağustos 2020 Pazar günü Portland, Ore’de bir yangın çıkardıktan sonra Ulusal Güvenlik Dairesi’nden bir ekip Mark O. Hatfield Birleşik Devletler Adliyesi’nden çıktı. Demokratik Hükümet Kate Brown ve Trump yönetimi arasındaki şehirdeki federal subayları azaltmaya yönelik anlaşmasından sonra, gece protestoları, protestocular ve subaylar arasında büyük çatışmalar yaşanmadan büyük ölçüde sakin kaldı.

Bu noktaya kadar, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günkü protestolarda federaller, eyalet ve yerel kolluk kuvvetleri yoktu. Haftalar boyunca göz yaşartıcı gaz, binalara isabet eden havai fişekler, sokaktaki federal ajanlar ve protestocu ve subayların yaralanmalarıyla sonuçlanan gösteriler, son zamanlarda tezahürat ve konuşmalarla sona erdi.

Aktivistler ve Oregon yetkilileri, Portland’daki Cumartesi gecesi  protesto gösterisindeki insanları, Trump yönetiminin federal ajanların varlığını azaltmayı kabul etmesinden üç gün sonra, ‘Siyahların hayatı önemlidir’ mottosuna yeniden odaklanmaya çağırdılar.

Gruplar, Cumartesi akşamı Portland şehir merkezinin çeşitli bölgelerinde konuşmacıları dinlemek ve Adalet Merkezi ve Mark O. Hatfield Adliye Sarayı’na yürüyüşe hazırlanmak için toplandılar.

Daha popüler etkinliklerden biri, “Neden burada olduğumuzu yeniden merkeze alma BLM(Siyahların hayatı önemlidir)” NAACP(Siyahi insanların gelişmesi için ulusal birlik) ev sahipliğinde yapıldı. Konuşmacılar arasında Oregon Sen.Jeff Merkley ve Portland City Komiseri Jo Ann Hardesty’nin yanı sıra aktivistler de vardı.

Merkley ve Hardesty, polis finansmanını azaltmak ve kullanılan mutlak gücü kısıtlamak da dahil olmak üzere öne sürdükleri politikalar hakkında konuştu.

Hardesty, “Yapmanız gereken bir sonraki şey, hayatınız ona bağlıymış gibi oy kullanmak.” dedi.

Portland’da federal ajanların varlığının azalmasından bu yana, ilk kez kolluk kuvvetleri ve protestocular Cumartesi gecesi belirgin bir şekilde çatıştı.

Bir grup protestocu adliye dışında toplanırken, bir diğeri ise, Multnomah İlçesi Şerif Ofisi ve Portland Polis Bürosuna doğru yürüdü.

Polis, protestocuların cam şişeler attığını ve lazerleri memurlara yönlendirdiğini belirtti. Saat 22.00’den hemen önce, Portland polisi, yasadışı bir meclis olduğunu ilan etti ve insanlara dağılmalarını, aksi halde güç kullanımına maruz kalabileceklerini ya da tutuklanabileceklerini söyledi.

Polis, kalabalığın içinde bir kişinin boya ile dolu bir cam kavanoz ya da şişe attığını ve onun bir subayın kafasına çarptığını söyledi. Memur yaralanmadı. Protesto sırasında iki kişi tutuklandı.

Adliyede sahne farklıydı. Saat 23:30 civarında yüzlerce kişi ayakta kaldı ve konuşmacıları dinledi. Gece yarısı, protestocular yine şehir merkezindeki sokaklarda yürümeye başladı.

Perşembe ve Cuma günkü protestolar da 1000’den fazla insanı cezbetti. Her iki gece de nispeten sakindi. Cumartesi başlarında bir haber bülteninde, Portland Polis Bürosu Cuma günkü kalabalığı bastırılmış olarak nitelendirdi ve polislerle protestocular arasında etkileşimi olmadığını söyledi.

Cuma günkü protesto sırasında bir noktada, adliyede yalnız bir havai fişek vuruldu. Geçtiğimiz haftalarda eylem, daha fazla havai fişek veya göz yaşartıcı teneke kutu ile çitin üzerinden kalabalığa düşürülecekti. Bu kez protestocular havai fişekleri vuran kişiyi azarladılar ve gösteriyi barışçıl tutmaya devam ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar