Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Pompeo’nun, Sri Lanka gezisi Çin’i kızdırdı

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa ile güvenlik iş birliği konusunda yaptığı görüşmenin ardından yorumlarını yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pekin’den büyük yatırım ve diplomatik destek alan Sri Lanka ile bağları güçlendirme gezisi sırasında çarşamba günü Çin’in komünist hükümetini “yırtıcı” olarak nitelendirdi.

Pompeo, Sri Lanka’nın hemen güneyinde hayati önem taşıyan Hint Okyanusu deniz yollarını açık tutmak için güvenlik iş birliği konusunda Başkan Gotabaya Rajapaksa ile yaptığı görüşmelerin ardından Çin’e son saldırısını yaptı.

Dört uluslu bir turun ikinci durağı olan 12 saatlik bir ziyareti tamamlarken gazetecilere verdiği demeçte Pompeo, “Güçlü bir egemen Sri Lanka, dünya sahnesinde ABD için güçlü bir stratejik ortaktır” dedi.

Pompeo: “Sri Lanka halkının egemenlik ve bağımsızlığına sahip olmasını istiyoruz. Başarılı olmalarını istiyoruz. Onlar için sürdürülebilir kalkınma istiyoruz. ” dedi.

Pompeo, Washington’un nasıl askeri eğitim sağladığını ve geçtiğimiz günlerde iki sahil güvenlik gemisine nasıl yardım ettiğini Çin ile karşılaştırarak anlattı.

“Çin Komünist Partisi bir avcıdır” diye ilan etti.

Colombo’daki Çin büyükelçiliği “Aliens vs Predator” video oyunu için bir tanıtım görselini tweetleyerek karşılık verdi.

Elçilik:”Üzgünüz Sayın Bakan Pompeo, Çin-Sri Lanka dostluğunu ve iş birliğini teşvik etmekle meşgulüz, Alien v Predator oyun davetinizle ilgilenmiyoruz” dedi.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Dinesh Gunawardena, Pompeo ile düzenlediği basın toplantısında Çin’den bahsetmedi ancak gazetecilere ülkenin bağlantısız bir dış politika sürdürdüğünü söyledi.

Chatam House’dan Charu Lata Hogg Londra’dan Al Jazeera’ya “Bir kez daha Sri Lanka’nın uluslararası jeopolitik rekabet için tanıdık bir oyun alanı haline geldiğini görüyoruz” dedi.

“Bu rekabetler geçmişte oynandı. Bu yeni değil” diye ekledi.

Sri Lanka, Rajapaksa’nın kardeşi Mahinda 2005-2015 yılları arasında ülkenin lideri olduğu sırada altyapı için Çin’den milyarlarca dolar borç aldı.

Derin bir liman inşa etmek için 1,4 milyar dolarlık bir krediye hizmet veremeyen ülke, limanı 2017 yılında 99 yıllığına Çinli bir firmaya kiralamak zorunda kaldı.

Salı günü, Çin büyükelçiliği Pompeo’yu ziyaretiyle Sri Lanka’yı “zorlamaya ve zorbalık yapmaya” çalışmakla suçladı.

Bu ayın başlarında, üst düzey bir Çin Komünist Partisi Politbüro üyesi olan Yang Jiechi, Colombo’dayken Sri Lanka’ya daha fazla ekonomik yardım sözü verdi.

Anti-Çin yorumları, Pompeo’nun Hindistan’da başlayan ve şimdi onu Maldivler ve Endonezya’ya götürecek olan bu hafta Asya turunun ana teması oldu.

Washington, Sri Lanka birliklerinin 2009’da Tamil Kaplanı ayrılıkçı isyancıları ezerken en az 40.000 sivili öldürdüğü iddialarına yönelik güvenilir soruşturmalarda ısrar etti.

Pompeo, Sri Lanka ziyaretini, 2019 Paskalya Pazarı’nda 56 kişinin intihar saldırısında öldürüldüğü bir Roma Katolik kilisesine çiçek koyarak ve dua ederek tamamladı.

Kolombo ve çevresindeki üç kilise ve üç otele düzenlenen koordineli saldırılarda öldürülen 279 kişi arasında beş Amerikalı da vardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar