Pompeo Ortadoğu turunun ilk durağı İsrail’de

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Ortadoğu turuna İsrail’i ziyaret ederek başladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Sudan’ı da içeren beş günlük Ortadoğu turuna bugün İsrail’i ziyaret ederek başladı.

ABD Büyükelçiliği tarafından paylaşılan fotoğraflarda, Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı’na inen Pompeo’nun ABD bayrağı desenli maske taktığı görüldü.

Pompeo ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İran konusunun yanı sıra İsrail ve diğer Ortadoğu ülkeleri arasındaki ilişkilerin derinleşmesi hakkında istişare yapması bekleniyor.

Netanyahu ise söz konusu ziyarete ilişkin açıklamasında, ‘arkadaşı’ Pompeo’nun kendisiyle ‘bölgedeki barış çemberinin genişletilmesi’ konusunu görüşeceğini bildirdi.

Pompeo’nun İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ve Savunma Bakanı Benny Gantz ile de görüşmesi planlanıyor.

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail’in ardından ülkenin içinde bulunduğu geçiş dönemini görüşmek üzere Sudan’ı daha sonra da Bahreyn ve BAE’yi ziyaret edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Mali'de ki darbenin sorumlusu kim? (ABD)

Next Article

Trump'tan plazma tedavisine onay

Related Posts
Devamı

ABD ve Japonya, otomotiv de başlayan ve diğer sektörlere de sıçrayan çip krizine karşı anlaşma yaptı

Türkiye'ye de sıçrayan çip krizi her geçen gün giderek büyüyor. Otomotiv devlerinin üretimi bırakmasına neden olan kriz, son olarak Apple'a da darbe vurdu. Küresel çapta milyarlarca dolar zarara yol açması beklenen kriz, ABD ve Japonya'yı harekete geçirdi. İki büyük ülke krize karşı iş birliği anlaşması yaptı. Anlaşmanın detayları önümüzdeki günlerde şekillenecek.