Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Mali’de ki darbenin sorumlusu kim? (ABD)

Geçtiğimiz günlerde Batı Afrika ülkesi Mali’de gerçekleşen darbe sonrası Washington Post gazetesinin Pentagon kaynaklı haberi sonrası ABD’nin Afrika üzerinde ki çıkar ortaklı kirli operasyonlarına ayna tutuyor.

Daha önceden 1961 de Demokratik Kongo Cumhuriyeti , 1987 de Burkina Faso’ da büyük kanlı darbeler organize eden ABD en son Mısır’da Müslüman Kardeşler partisinin lideri Mursi’ye karşı Sisi darbesine destek vermişti.

Mali bölgede ki uranyum ve altın gibi kaynakları ile yılarca Fransız sömürgesi altında kalmış 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştu. Ülkenin kurucu Modibo Keita yönetimi 1967 yılında sosyalist programa geçmiş o dönem Fransa ve ABD ortaklı bir darbe ile 1968 yılında iktidardan indirildi. Günümüze kadar defalarca askeri darbe yaşayan Mali son zamanlarda Çin Halk Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler geliştirmiş ülke içersin de yeni yatırım alanları gelişmişti.

Darbenin üstü kim?

Washington Post haberine göre cuntanın en üstü yıllarca ABD ordusu ile birlikte çalışmış ortak tatbikatlara katılmış ABD ordusundan eğitim almış Albay Assimi Goita. Goita yıllarca Batı Afrika’da aşırılıklar ile mücadele ettiğini söyleyen ABD Özel Kuvvetleri ille birlikte çalışmış 2008 yılında Magrip El-Kaide’sine karşı açılan savaşta ABD ordusundan madalyalar almış biri. Darbeden sonra hükümet ve muhalefet üyelerinin tutuklanması ve sonrasında işkence iddiaları sonucu kıta Afrika’sın da durum uzun süre normale dönmeyecek gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar