Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Nestle Türkiye’de yeni yatırıma hazırlanıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Nestle’nin Türkiye’de yeni yatırıma hazırlandığını belirtti. Varank, söz konusu yatırımın 250 milyon TL tutarında olacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Nestle’nin Türkiye’de yeni yatırıma hazırlandığını söyledi.

Varank, “Nestle, Bursa’da ülkemizin ilk medikal beslenme fabrikasının temellerini atıyor. Bu tesis, Nestle’nin 2011 yılından bu yana ülkemize yaptığı en büyük yatırım olacak. 250 milyon liralık yeni yatırımla kurulacak bu fabrika, doğrudan ve dolaylı 400 kişiye istihdam sağlayacak.” ifadeleri kullandı.

Varank fabrikanın üretime geçtiğinde Türkiye’nin medikal beslenme ürünleri ithalatının yüzde 63’ünün Türkiye’den karşılanabilir hale geleceğini söyledi.

1909 yılında Türkiye’de ilk satış ofisini açan Nestle, 1927 yılında da çikolata fabrikasını kurmuştu.

Nestle 2011 yılında 85 milyon TL’lik kahvaltılık gevrek fabrikası yatırımı yapmıştı.

“Medikal Beslenmede önemli bir ithalatın önüne geçeceğiz”

Bloomberg HT’ye konuk olan Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü & Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Sungu, Nestle’nin Bursa’da Türkiye’nin ilk medikal beslenme fabrikasının temelini atması kararı hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Bursa’da temelleri atılacak olan fabrikanın medikal beslenme ürünleri üretileceğini aktaran Sungu, ürünlerin daha çok alerjik ve yeterli beslenme alamayan hastaları hedefleyeceğini söyledi. Beslenme sorunları olan hastalar için özel ürünler üretileceğini açıklayan Sungu, bu sayede Türkiye’de yaşayan ve bu ürünlerin eksikliğini çeken hastalar için ürünlerin büyük fayda sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye genelinde söz konusu ürünlerin çoğunun ithal edildiğini belirten Sungu, fabrikanın faaliyete geçmesinin ardından bu ürünlerin ithalatında yüzde 63’lük bir azalma olacağını ve uzun vadede Türkiye’nin bu ürünleri ihraç dahi edebileceğini söyledi. “Kurulacak fabrika ilk etapta 250 milyon liralık yatırım gerçekleştirdi. Bu sayede direkt ve dolaylı olarak 400 kişiye istihdam imkanı verebileceğiz.” diyen Sungu, fabrikanın Türkiye’de medikal beslenme alanında ilk fabrika olacağını ifade etti.

Proje sürecinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önceliklendirilmiş ilaç sanayine ait teşvik programına başvuru yaptıklarını ve devlet tarafından destek aldıklarını belirten Sungu, fabrikanın Ağustos 2021 tarihinde faaliyete geçmesinin planlandığını ve belirlenen tarihten itibaren 29 farklı medikal beslenme ürününün üretilmeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar