Ana Sayfa Ekonomi ABD’de Büyük Grev: 13 Bin İşçi İş Bıraktı

ABD’de Büyük Grev: 13 Bin İşçi İş Bıraktı

0
ABD’de Büyük Grev: 13 Bin İşçi İş Bıraktı

Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihindeki en önemli grevlerinden biri cuma günü erken saatlerde başladı. 14 Eylül’de üç şirketin altında çalışan yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerde sonuç çıkmadı. Grevin 10 gün sürmesi halinde 5 milyar dolarlık bir zarardan bahsediliyor. Bu ekonomik zararın 2024 yılında yapılacak olan Başkanlık seçiminde özellikle Biden’ı zor duruma sokabilir.

Grev ABD’nin otomobil üretimini kalbinden vuruyor. Grevin uzun sürmesi enflasyon endişelerini beraberinde getiriyor. Kovid-19 salgınından dolayı tedarik zincirinde oluşan kesintinin üstüne böyle bir grevin devam etme ihtimali otomobil fiyatlarını artıracak. Bu durumun halihazırda yüksek enflasyondan zarar gören ekonomiyi daha da zorlayabileceğini belirtiliyor. Aynı zamanda grev istihdam kayıplarına da neden olabilir.

Grevin 10 gün sürmesinin toplam 859 milyon dolarlık ücret kaybına ve 989 milyon dolarlık üretici kaybına neden olacağı öngörülüyor.

Salgın öncesinde rekor düşük seviyelere inen araç stoku yavaş yavaş yükselmesine rağmen Eylül 2019’un oldukça altında seyrederken, çok kısa süreli bir grevde tüketici ve bayi kayıplarının etkisinin izole edilebileceği değerlendiriliyor. Ancak mevcut stokların 2019’daki seviyesinin yaklaşık 5’te 1’i civarında olduğu göz önüne alındığında, bu koşullardaki grevin muhtemelen bayileri ve müşterileri çok daha erken etkilemesi bekleniyor.