Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Meksika’nin eski Savunma Bakanı ABD’de uyuşturucu kaçakçılığından yargılanıyor

Meksika eski Savunma Bakanı Salvador Cienfuegos, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ‘uyuşturucu kaçakçılığına yardım etme’ iddiasıyla yargılanıyor.

New York Savcılığı, Meksikalı eski bakan hakkında hazırladığı iddianamede, Cienfuegos’un 2012-2018’de görev yaptığı dönemde, “H-2” adı verilen uyuşturucu şebekesinin ABD’ye yasa dışı yollardan uyuşturucu madde sokmasına ve bu ticaretten elde edilen kara paranın aklamasına yardımcı olduğunu ileri sürdü.

Salvador Cienfuegos, New York’ta kentinde yargılandığı davada, “uyuşturucu kaçakçılığına yardım etmekle” suçlandı. Eksi Savunma Bakanı suçlu bulunması halinde en az 10 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesinin (DEA) emriyle Los Angeles’ta tutuklanan 72 yaşındaki Cienfuegos’un uzaktan bağlantıyla katıldığı New York’taki duruşmada savcılık, iddialara kanıt olarak eski bakanın suç şebekesinin elebaşlarından biriyle yaptığı cep telefonu yazışmalarını gösterdi.

Savcılık, generalin rüşvet karşılığında şebekeye yönelik askeri operasyonları engellediği, onun yerine rakip suç şebekelerine yönelik operasyonlar yaptırdığı, şebeke liderlerinin hükümet ve bürokrasi içindeki yetkililerle bağlantı kurmasını sağladığını savundu.

Cienfuegos’un şebeke üyelerine kendilerine yönelik adli soruşturma ve polis operasyonları hakkında önceden bilgilendirdiği, adli makamlar ve güvenlik güçleriyle iş birliği yapan tanık ve muhbirlerin kimliklerini ifşa ettiği iddia edildi.

İddianamede H-2 uyuşturucu şebekesinin ABD’de Los Angeles, Las Vegas ve Ohio kentlerinde, Minnesota, North Carolina ve New York eyaletlerinde uyuşturucu dağıtımı için hücreler kurduğu, şebeke üyelerinin Meksika’da silah kaçakçılığı, cinayet, işkence ve rüşvet gibi onlarca suç işlediği belirtildi.

Cienfuegos hakkında geçen yıl 14 Ağustos’ta New York’taki Doğu Bölge Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Eski bakan, perşembe günü ailesiyle Los Angeles’a geldiği sırada gözaltına alınmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar