Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

İran, Amerika’nın Irak büyükelçisini kara listeye alarak ABD yaptırımlarına misilleme yapıyor

İran Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Bağdat büyükelçisini hedef alan benzer bir Amerikan hamlesine cevaben Tahran’ın, ABD’nin Irak büyükelçisini ve diğer iki diplomatı kara listeye aldığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Said Khatib Zadeh, Twitter’da şunları paylaştı: “Amerika’nın Irak büyükelçisi Matthew Tueiler, Irak’ta ve dışında ve General (Kasım) Süleymani suikastında terörist operasyonların koordinasyonunda çok önemli bir rol oynadı.’

Perşembe günü, ABD Hazine Bakanlığı Hizbullah liderlerine ve İran’ın beş ekonomik ve siyasi oluşumuna yaptırım uygulandığını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, “İran Devrim Muhafızları’na bağlı kuruluşlar, internette yanıltıcı bilgiler yayarak ve onları yanıltmaya yönelik kötü niyetli nüfuz operasyonları gerçekleştirerek Amerikan seçmenleri arasında uyuşmazlık yaratmaya çalıştıkları için” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yaptırımlar arasında, Hizbullah’ın operasyonlarının yönetiminde en önde gelen personeller arasında Yabancı Varlık Kontrol Dairesi tarafından tanımlanan Nabil Qaouq ve Hassan Al-Baghdadi partisinin merkez konseyi üyeleri ve Hizbullah’ın iki lideri de vardı.

Washington ayrıca, Hazine Bakanlığı tarafından “Milislerin eğitilmesi ve silahlandırılmasında önemli bir rol oynayan Devrim Muhafızları’nda bir general” olarak tanımlanan İran’ın Irak büyükelçisi Iraj Masjedi’ye yaptırım uyguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar