İran, ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmesi çağrısını yeniledi

0
15
İran’ın özel siyasi işler dışişleri bakanının baş yardımcısı Ali Asghar Khaji, ABD’nin Suriye topraklarından ayrılmasını talep eden bir açıklama yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) bu hafta Khaji’nin yasadışı ABD varlığını ve Suriye’nin petrol yataklarını kontrol etmesini kınadığını bildirdi.

Khaji, Washington’un Suriye topraklarından tamamen koparılıncaya kadar teröre karşı savaşı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Ajans, Khaji’nin açıklamalarının, Japonya’nın Suriye işlerinden sorumlu özel koordinatörü Akira Anju ile yapılan bir telefon görüşmesi sırasında geldiğini ve iki tarafın, Anayasa Komitesi’nin son toplantısı, müzakere süreci de dahil olmak üzere Suriye’deki son gelişmeleri gözden geçirdiğini belirtti.

Khaji ve Anju, İran ve Japon taraflarının Suriye’deki korona virüs salgınının patlak vermesinden kaynaklanan zorlu insani koşullara değindikleri bir dönemde, özellikle bu komite çerçevesinde diyaloğun devam etmesi çağrısında bulunmuş ve uluslararası topluma çağrıda bulunmuştur.

Suriye’deki mevcut krize siyasi bir çözümün gerekliliğine ilişkin ülkesinin ilkeli tutumlarına ve anayasa komitesinin görevleri çerçevesinde “Suriye-Suriye diyaloğuna” destek verdiklerine atıfta bulunarak, anayasa komitesinin görevleri çerçevesinde dış müdahaleye son verilmesi çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz