İran, ABD’nin Suriye’den tamamen çekilmesi çağrısını yeniledi

İran’ın özel siyasi işler dışişleri bakanının baş yardımcısı Ali Asghar Khaji, ABD’nin Suriye topraklarından ayrılmasını talep eden bir…
İran’ın özel siyasi işler dışişleri bakanının baş yardımcısı Ali Asghar Khaji, ABD’nin Suriye topraklarından ayrılmasını talep eden bir açıklama yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) bu hafta Khaji’nin yasadışı ABD varlığını ve Suriye’nin petrol yataklarını kontrol etmesini kınadığını bildirdi.

Khaji, Washington’un Suriye topraklarından tamamen koparılıncaya kadar teröre karşı savaşı sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Ajans, Khaji’nin açıklamalarının, Japonya’nın Suriye işlerinden sorumlu özel koordinatörü Akira Anju ile yapılan bir telefon görüşmesi sırasında geldiğini ve iki tarafın, Anayasa Komitesi’nin son toplantısı, müzakere süreci de dahil olmak üzere Suriye’deki son gelişmeleri gözden geçirdiğini belirtti.

Khaji ve Anju, İran ve Japon taraflarının Suriye’deki korona virüs salgınının patlak vermesinden kaynaklanan zorlu insani koşullara değindikleri bir dönemde, özellikle bu komite çerçevesinde diyaloğun devam etmesi çağrısında bulunmuş ve uluslararası topluma çağrıda bulunmuştur.

Suriye’deki mevcut krize siyasi bir çözümün gerekliliğine ilişkin ülkesinin ilkeli tutumlarına ve anayasa komitesinin görevleri çerçevesinde “Suriye-Suriye diyaloğuna” destek verdiklerine atıfta bulunarak, anayasa komitesinin görevleri çerçevesinde dış müdahaleye son verilmesi çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD Afganistan'dan çekilme sürecine hız verdi

Next Article

Haseke'de Suriye Ordusu hatlarının yakınında ABD insansız hava aracı düştü

Related Posts
Devamı

Putin’e son ölümcül darbe! ABD derine iniyor, Putin’in kızları da hedefte!

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı işgal girişimine karşı Batılı devletler tarafından uygulanan yaptırımlara yenileri ekleniyor. ABD, Batılı devletlerin ek yaptırımlar uygulayacağını açıkladı ve yeni yaptırımlar kapsamında, Putin'in iki kızının da yaptırımların hedefinde olduğu iddia edildi. İngiliz basını, yeni yaptırımlarda Putin'in kızları 35 yaşındaki Katerina Tikhonova ve 36 yaşındaki Mariya Vorontsova'nın da mal varlıklarının dondurulacağını öne sürdü.