İran, ABD ve BAE ile artan gerilimin ortasında 2 yeni seyir füzesi tanıttı

İran ordusu, ülkenin güney kesiminde “Zulfiqar 99” manevralarının ikinci gününde iki deniz seyir füzesini test etti. Ordu, bir…

İran ordusu, ülkenin güney kesiminde “Zulfiqar 99” manevralarının ikinci gününde iki deniz seyir füzesini test etti.

Ordu, bir Qadir seyir füzesinin 200 km’den daha uzaktaki su üstü deniz hedeflerini vurduğunu ve onları başarıyla yok ettiğini söyledi.

Başka bir Nasr seyir füzesinin bir savaş gemisinden fırlatıldığını ve yüzey deniz hedeflerini vurduğunu söylediler.

Tatbikat sözcüsü Shahram Irani, donanmanın karadan denize füze sistemlerinin ülkenin tüm güney kıyılarında konuşlandırıldığını söyledi.

Sözcü, ordunun çeşitli menzillerde farklı tipte seyir füzelerine sahip olduğunu belirterek, etkili füze ateşleme yeteneklerine, yüzey ve yer altı birimlerine sahip olduğunu vurguladı.

Manevralarda güvenlik kaygıları nedeniyle duyurulmayan çok sayıda operasyon olduğu belirtildi.

Geçen ay Tahran, “Şehit Ebu Mehdi El-Muhandis” adını verdiği 1.000 kilometreden uzun menzilli bir seyir füzesini tanıttı.

Perşembe günü, İran ordusu, Hürmüz Boğazı’nın doğu bölgesinden Makran ve Umman Denizi kıyılarına ve Kuzey Bölgesi’ne kadar iki milyon kilometrekarelik bir alanda, deniz, hava ve kara manevralarına başladı. Hint Okyanusu ve tatbikatlar, Tahran üzerinde devam eden ABD baskısı ve İsrail ile ilişkilerinin normalleşmesi nedeniyle BAE ile ilişkilerde yaşanan gerginlikle aynı zamana denk geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

CFTC: İklim değişikliği Amerikan finans sisteminin istikrarı için büyük bir risk

Next Article

Trump, Bahreyn ve İsrail Arasındaki Normalleşme Anlaşmasını Açıklayacak

Related Posts
Devamı

Demokratlar neye hazırlanıyor?

Bir önceki ABD başkanlık seçimlerinde, Donald Trump'a rakip olan Demokratların başkan adayı Hillary Clinton, Trump'ın yeni rakibi Joe Biden'dan seçimlerdeki yenilgiyi kabul etmemesini istedi.