Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Irak Başbakanı, Ülkenin Hala ABD Yardımına İhtiyacı Olduğunu Söyledi

Irak Başbakanı Mustafa el Kadhimi, Washington’a çok beklenen bir ziyaret öncesinde pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin IŞİD grubunun oluşturduğu tehdide karşı koymak için hala ABD yardımına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kadhimi, ABD-Irak ilişkilerini yeniden yapılandırmak için Haziran ayında başlatılan stratejik diyaloğu sonuçlandırmak için bu hafta Washington’da Başkan Donald Trump ile bir araya gelecek.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından desteklenen Kadhimi, Bağdat’ın Washington ile ilişkilerinin istikrarsız olduğu Mayıs ayında göreve geldi. İran General Kasım Süleymani ve Iraklı üst düzey Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi el-Muhandis’in Bağdat’ta düzenlenen bir Amerikan insansız hava aracı saldırısında Ocak ayında şehid edilmesinin ardından, Şii milletvekillerinin ABD güçlerinin Irak’ı terk etmesini talep etti.

Kadhimi, ABD-İran rekabeti ortasında sık sık bir ipte yürümek zorunda kaldı. Yakın tarihli bir ziyaretin ardından Tahran’dan herhangi bir mesaj getirip getirmediği sorulduğunda, “Irak’ta postacı rolü oynamıyoruz” dedi.

Tarihi kitlesel hükümet karşıtı protestoların ardından başbakan olarak yemin eden Kadhimi’nin yönetimi, sayısız krizi miras aldı. Ham petrole bağımlı ülkedeki devlet kasaları, petrol fiyatlarındaki sert düşüşün ardından kesildi ve küresel korona virüs salgınının artçı şoklarıyla zaten mücadele eden bir ekonominin sıkıntılarını artırdı.

Devlet şiddeti, Ekim ayında patlak veren kitlesel protestoları bastırırdı, halkın hükümete olan güvenini dibe vurdu. On binlerce Iraklı, hükümetin yaygın yolsuzluğunu, kötü hizmetlerini ve işsizliği kınayarak yürüdü ve bir önceki başbakan Adil Abdul Mehdi’nin istifasına yol açtı.

Kadhimi’nin yönetimi ekonomik reformu hayata geçirmek, yolsuzlukla mücadele etmek, protestocuların intikamını almak ve devletin yetkisi altına silah getirmek gibi yüce bir gündem belirledi.

Ama iktidara geldiğinden beri ABD valisi gibi davranan başbakan; sık sık direniş güçlerinin hedefi olan yeşil bölgeyi koruyacağına söz vermiş ve bir dizi güvenlik önlemi almıştı. Artık her gün vurulan yeşil bölgedeki ABD baş konsolosluğu nedeni ile başkan alay konusu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar