Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Hindistan ve ABD Arasında Önemli Görüşme

ABD dış işleri bakanı Pompeo Hindistan dış işleri bakanı Jaishankar arasında önemli bir görüşme gerçekleşti.

Türkiye saati ile saat 22:00 de başlayan görüşmeyi kendi sosyal medya hesabından duyuran ABD dış işleri bakanı Pompeo; Hindistanlı mevkidaşı ile Afganistan’da görev yapan ABD askerlerinin çekilme konusu başta olmak üzere bir çok konu hakkında görüştüklerini söyledi.

Hindistan medyasında çıkan haberlere göre Pompeo Hindistanlı mevkidaşına Çin’in Hindistan’ı bölmek istediğini Asya ülkelerinde Çin’in hem siyasi hemde ekonomik nufusunun artığına dikkat çekti.

Hindistan ile Çin arasında bulunan Sikkim bölgesi için iki ülke askerleri sık sık karşı karşıya gelmekte. En son yaşanan çatışmalarda 9 Çin 47 Hindistan askeri yaşamını yitirmişti.

Hindistan dış işleri bakanı Jaishankar ABD’nin Keşmir sorunu ve Pakistan meselelerin de kendilerine destek olmalarını isterken Çin’in Nepal başta olmak üzere Myanmar ve diğer Güney Doğu Asya ülkelerinin desteğini alarak Hindistanı kuşatığını dile getirdiği yazıldı.

ABD basının da çıkan haberlere göre yakın bir zamanda Jaishankar yakın bir zamanda ABD’ye ziyarete bulunarak mevkidaşı ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar