Hindistan ve ABD Arasında Önemli Görüşme

ABD dış işleri bakanı Pompeo Hindistan dış işleri bakanı Jaishankar arasında önemli bir görüşme gerçekleşti. Türkiye saati ile…

ABD dış işleri bakanı Pompeo Hindistan dış işleri bakanı Jaishankar arasında önemli bir görüşme gerçekleşti.

Türkiye saati ile saat 22:00 de başlayan görüşmeyi kendi sosyal medya hesabından duyuran ABD dış işleri bakanı Pompeo; Hindistanlı mevkidaşı ile Afganistan’da görev yapan ABD askerlerinin çekilme konusu başta olmak üzere bir çok konu hakkında görüştüklerini söyledi.

Hindistan medyasında çıkan haberlere göre Pompeo Hindistanlı mevkidaşına Çin’in Hindistan’ı bölmek istediğini Asya ülkelerinde Çin’in hem siyasi hemde ekonomik nufusunun artığına dikkat çekti.

Hindistan ile Çin arasında bulunan Sikkim bölgesi için iki ülke askerleri sık sık karşı karşıya gelmekte. En son yaşanan çatışmalarda 9 Çin 47 Hindistan askeri yaşamını yitirmişti.

Hindistan dış işleri bakanı Jaishankar ABD’nin Keşmir sorunu ve Pakistan meselelerin de kendilerine destek olmalarını isterken Çin’in Nepal başta olmak üzere Myanmar ve diğer Güney Doğu Asya ülkelerinin desteğini alarak Hindistanı kuşatığını dile getirdiği yazıldı.

ABD basının da çıkan haberlere göre yakın bir zamanda Jaishankar yakın bir zamanda ABD’ye ziyarete bulunarak mevkidaşı ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD ve Çin Savunma Bakanlarından Kritik görüşme...

Next Article

Çinli TikTok ve WeChat ile iş yapmaya yasak

Related Posts
Devamı

ABD’de Trump’a yönelik seçim müdahalesi davasında ekibinden ilk kişi teslim oldu

NEW YORK (AA) - Eski ABD Başkanı Donald Trump'a "Georgia eyaletinde 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale ettiği" iddiasıyla açılan ve 18 kişiye daha suçlama yöneltilen dava bağlamında Trump'ın avukatı Sidney Powell için çalışan Scott Hall'un teslim olduğu bildirildi. ABD yerel basınında yer alan haberlere göre Hall, dava bağlamında teslim olan ilk isim oldu. Fulton Bölge Hapishanesine giriş yapan Hall'un burada kayıtları oluşturuldu. "SullivanStricker" adlı veri bilimi şirketi çalışanı Hall hakkında 7 ayrı suçlama bulunuyor. Eski ABD Başkanı Trump ise davaya ilişkin mahkemeye ifade vermek üzere 24 Ağustos'ta Atlanta kentine gideceğini duyurmuştu. - Trump'a açılan son dava Georgia'nın Atlanta kentinde, "eyaletteki 2020 başkanlık seçimi sonuçlarına müdahale girişimi" iddiasını uzun süredir soruşturan Fulton bölgesi savcılarının sundukları deliller ve tanık ifadelerinin ardından Trump'a yeni suçlamalar isnat edilen iddianame, 14 Ağustos'ta kamuoyuna açıklanmıştı. 98 sayfalık 41 suçlamanın yer aldığı iddianamede, Trump'a aralarında "bir kamu görevlisinin yeminini bozmaya teşvik", "yalan beyanda bulunmak için komplo kurma" ve "eyaletin yolsuzluk ve şantajla mücadele ile ilgili kanunu ihlal etme" başlıklarının da bulunduğu 13 suç isnat edilmişti. Trump'ın yanı sıra aralarında eski avukatları Rudy Giuliani ve John Eastman ile eski Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Mark Meadows'un da bulunduğu 18 kişiye daha suçlama yöneltilmişti.