Ana Sayfa Son Dakika ABD ve Çin Savunma Bakanlarından Kritik görüşme…

ABD ve Çin Savunma Bakanlarından Kritik görüşme…

0
ABD ve Çin Savunma Bakanlarından Kritik görüşme…

Pentagon’un yaptığı açıklamada ABD savunma bakanı Çin’li mevkidaşı ile telefonda 2 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşmenin ana başlığını Güney Çin Denizinde ki anlaşmazlıklar oluştururken görüşmenin sonuçları hakkında açıklama yapılmadı.

Güney Çin Denizinde ki 5 km2 ‘den küçük bir dizi ada üzerinden başlayan bir dizi anlaşmazlık sorunu Çin, Vietnam, Filipinler, Tayvan ve Malezya’nın arasında ki gerginlik hız kesmeden artıyor 2016 yılında Vietnam ve ABD arasında yapılan tatbikat sonucu tansiyon gerilen tansiyon hiç düşmeden artmaya devam ediyor.

En son Avustralya ile ABD arasında yapılan askeri anlaşmalar ile ABD Güney Çin Denizine komşu olmuş bölgeye 5 bin kişilik askeri güç bırakmıştı. Çin bu gelişmeler sonucu bölge de bulunan adaların bağzılarına askeri hava liman inşa edip asker bırakmış bu durum Vietnam ve Tayvanın tepkisini çekmişti.

İkili görüşme iki ülke arasında ki gerilimin tırmanışta olduğu bir dönemde yapılması ve özellikle ABD başkanı Trump’ın Çin konusunda ki radikal fikirlerinde ne gibi değişiklikler olacağını gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz