Ana Sayfa Son Dakika Nasrallah’tan önemli açıklamalar…”ABD Lübnan’ı iç savaşa götürmek istiyor”

Nasrallah’tan önemli açıklamalar…”ABD Lübnan’ı iç savaşa götürmek istiyor”

0
Nasrallah’tan önemli açıklamalar…”ABD Lübnan’ı iç savaşa götürmek istiyor”

Bugün Türkiye saati ile 17:30 da canlı açıklamalarda bulunan Lübnan Hizbullah’ı lideri Hasan Nasrallah;

Çok ciddi bir olayla karşı karşıyayız 150’den fazla şehit var. Çok sayıda Suriyeli kardeşimizi de kaybettik. Beyrut limanı tamamen yok oldu bunun ciddi ekonomik sonuçları olacak. Beyrut tüm Lübnanlıların evidir. Şii’si ile Hristiyan’ı , Sun’îsi ile herkesin evidir.

Lübnan halkı ilk saatten itibaren devleti ile beraber durdu. Patlamadan hemen sonra Hizbullah’ta bölgede çalışmalara başladı. Halk büyük bir dayanışma gösterdi. Hizbullah tüm kurumları ile Lübnan devletine seferber durumdadır. Evlerini kaybedenlere evlerimiz açıktır. Onlara her türlü yardıma hazırız.

Bir çok ülkenin dayanışmasını gördük. Tüm yardım gönderen ülkelere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Macron’un ziyaretine pozitif bakıyoruz Lübnan’ın birlikteliğine yönelik tüm çabaları olumlu buluyoruz.

Diğer bir husus Lübnan’da ki siyasi durum ve dış siyaset durumu; Lübnan Amerika’nın muhasarası altındadır. Bazı Arap medyası ve Batı medyası olay açığa çıkmadan suçlamalar ve yalan iddialar ortaya attı. Beyrut’ta Hizbullaha ait silah deposu patladı dediler. Bu iddialar tamamen yalandır. O limanda Hizbullaha ait askeri hiç bir şey yoktu. Bununla şunu demek istiyorlardı. Hizbullah size malınıza canınıza zarar veriyor demek istendi. Bu haberlerin kaynağı ABD ve İsraildir. Bu patlama sonrası Hizbullah için bir mazlumiyet söz konusudur.

Bunu ifade özgürlüğü olarak gördük ve ses çıkarmadık ama açık açık söylüyoruz. O limanda Hizbullah’a ait hiç bir patlayıcı silah yoktu.

Trump patlamadan kısa süre sonra silah deposu patladı dedi onu Pentagon yalanladı. Yine ABD limanın Hizbullah’a ait olduğunu söyledi yine yalan söylüyorlar bizim limanda hiç bir yetkimiz yok.

Hizbullah Hayfa limanını Beyrut limanından daha iyi biliyor.

Deponun bize ait olduğunu söyleyenler neden delil göstermiyor. Her türlü mahkeme yolu açıktır. Ama yalanlarının da hesabını verecekler.

ABD Lübnan’ı iç savaşa götürmek istiyor. İnsanların yaşamını yitirmesinden siyasi çıkar elde etmek istiyorlar. Bugün Lübnanlılar için dayanışma zamanıdır. Lübnan halkı şunu bilsin Hizbullah onları korumak için direniş için oradadır.

Bu olay çok büyük olaydır. Bazıları büyük hayaller kurdu ama bu serapta boğuldular. Lübnan cumhur başkanını arayıp soruşturmanın derhal başlatılmasını istedim. Biz Hizbullah olarak şunu söylüyoruz tüm gücümüzle sorumluların adil şekilde yargılanmasını istiyoruz.

Ülkede siyasi iktidar ve muhalefet el birliği ile bu soruşturmayı başarıya ulaştırmalı Lübnan için bir umut olmalı. Ordu bu konuda öncü olmalı. Eğer bu patlayıcılar 6 yıldır oradaysa bu bir yolsuzluktur. Yolsuzlukla mücadele edilmeli. İhmali olanlarla mücadele edeceğiz. Lübnan halkı bunu unutmayacaktır. Hiç kimse bu insanları korumamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz