Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Fauci, Beyaz Sarayı süper koronavirüs bulaştırıcı olarak adlandırıyor

ABD’li bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci, Rose Garden kalabalığının maske takmaması nedeniyle ‘veriler kendileri için konuşuyor’ diyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci, 26 Eylül’de Beyaz Saray’da düzenlenen bir olayın, Başkan Donald Trump da dahil olmak üzere çok sayıda insanı yeni koronavirüs ile enfekte ettiğinden şüphelenilen bir “süper yayılma olayı” olduğunu söyledi.

“Verilerin kendileri için konuştuğunu düşünüyorum. Beyaz Saray’da bir süper bulaştırıcı etkinliğimiz oldu ve insanların bir araya geldiği ve maske takmadığı bir durum vardı. Bu nedenle veriler kendileri için konuşuyor.” dedi.

Beyaz Saray etkinliğinin ardından, Trump, First Lady Melania Trump, kıdemli danışman Hope Hicks ve basın sekreteri Kayleigh McEnany dahil olmak üzere yaklaşık 30 kişi virüsü kaptı.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün 79 yaşındaki yöneticisi Fauci, ülke dünyadaki en çok koronavirüs vakasından çıkan ülke olarak güvenilir bir ses olarak ortaya çıktı. Kriz tırmanırken sık sık Trump’ı düzeltirken görülüyordu.

Bu arada doktoru, 10 gün hastanede ve Beyaz Saray’da kapalı kalan Trump’ın cumartesi günü halka açık etkinliklere ve cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına dönmeye hazır olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Dr Sean Conley, Trump’ın “tedaviye son derece iyi yanıt verdiğini,eve döndüğünden beri fiziksel muayenesinin sabit kaldığını ve hastalığın ilerlemesini gösteren herhangi bir belirti bulunmadığını” söyledi.

Trump hastanede birkaç gün geçirdi ve steroidler ve bazı ek oksijen gibi deneysel ilaç tedavileri kokteyli aldı.

Cumartesi günü Beyaz Saray bahçesindeki destekçilere “Kanun ve düzen için barışçıl protesto” adı verilen bir etkinlikte seslenmeyi planlıyor. ABC ve The New York Times’da yer alan haberlere göre, başkan olumlu testlerden bu yana ilk kez yüz yüze görüşmesini Beyaz Saray balkonundan yapacak.

Trump, pazartesi günü Florida’da koronavirüs testinin pozitif çıkmasından bu yana ilk kampanya mitingini düzenleyecek.

Başkan Twitter’da Florida, Sanford’daki etkinliğin “BÜYÜK RALLİ” olacağını söyledi. Onun tweet’i, katılımcıların etkinlikten “COVID-19’a maruz kalmayla ilgili tüm riskleri” üstlenmelerini gerektiren bir kayıt formuyla bağlantılıydı.

Bu arada, Trump ve Demokrat aday Joe Biden arasındaki ikinci başkanlık tartışması, iki liderin neredeyse 15 Ekim’de olayı düzenleme konusunda hemfikir olmaması nedeniyle iptal edildi.

Başkanlık Müzakereleri Komisyonu (CPD), son tartışmanın 22 Ekim’de yapılacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar