Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Çin, ABD’nin Tibet için özel koordinatör atamasını şiddetle eleştirdi

Pekin, ABD’li insan hakları görevlilerinin atanmasının Çin’in iç işlerini ihlal ettiğini ve Tibet’i ‘istikrarsızlaştırabileceğini’ söylüyor.

Çin, ABD’nin Tibet meseleleri için özel bir koordinatör atamasını reddetti ve bu hareketin Tibet’i “istikrarsızlaştırabileceğini” ve Çin’in iç işlerini ihlal ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Çarşamba günü , Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Robert Destro’nun 2017’de Başkan Donald Trump’ın görev süresinin başlamasından bu yana boş olan ek görevi üstleneceğini duyurdu .

Hareket, Çin hükümetinin insan hakları sicilini, özellikle de Sincan ve Tibet’teki etnik azınlıklara yönelik muameleyi rutin olarak eleştiren Pekin ile Washington arasındaki artan gerilimin ortasında gerçekleşti.

Çin, içişlerinde bir ihlal olarak görerek, ABD’nin Tibet koordinatörüyle anlaşmayı sert bir şekilde reddetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, “Tibet meseleleri Çin’in dış müdahaleye izin vermeyen iç meseleleridir” dedi.

Zhao bir medya brifinginde: “Tibet meseleleri için sözde koordinatörün kurulması, Çin’in içişlerine müdahale etmek ve Tibet’i istikrarsızlaştırmak için tamamen siyasi bir manipülasyondur. Çin buna kesinlikle karşı çıkıyor.” dedi.

Çin, uzak Himalaya bölgesinin “feodalist” geçmişini atmasına yardımcı olan “barışçıl bir kurtuluş” olarak tanımladığı şekilde 1950’de Tibet’in kontrolünü ele geçirdi.

Zhao, “Tibet’teki tüm etnik gruplardan insanlar Çin ulusunun büyük ailesinin bir parçasıdır ve barışçıl kurtuluşundan bu yana Tibet müreffeh bir ekonomik büyüme kaydetti” dedi.

Ancak sürgündeki ruhani lider Dalai Lama’nın önderliğindeki eleştirmenler, Pekin’in yönetiminin “kültürel soykırım” anlamına geldiğini söylüyor.

Pompeo, Destro’nun Tibetlilerin dini, kültürel ve dil kimliklerini korumak ve insan haklarını iyileştirmek için de çalışacağını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar