Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Venezuela’ya giden İran benzininin elden çıkarılmasını savunmak için mücadele ediyor

Bloomberg’in bildirdiğine göre, ABD hükümeti, İranlı olduğu iddia edilen dört tankerden durdurulan kargonun kaybedilmesi nedeniyle yasal bir meydan okumayla karşı karşıya kaldı.

Washington, ele geçirilen dört gemideki kargonun ABD’de terör örgütü olarak adlandırılan İslam Devrim Muhafızları Birliği’ne (IRGC) bağlı, Ulusal İran Petrol Şirketi’ne (NIOC) ait olduğunu iddia ediyor ancak gemi sahiplerinin bu iddiaya itiraz ettiği bildiriliyor ve el konulmasına meydan okuyor.

Bloomberg, Mobin International Limited, Oman Fuel Trading Ltd ve Sohar Fuel Trading LLC FZ’nin ABD’nin gemi kargolarının elinden alınmasının işten çıkarılması için başvuruda bulunduğunu söyledi. İranlı olduğu iddia edilen tankerlerden boşaltılan yakıtın alıcısı olarak görev yapan Adalet Bakanlığı, dava hakkında yorum yapmadı.

Washington, kargonun İranlı olduğunu kanıtlayamaz ve benzinin satışının IRGC’ye fayda sağlayacağı iddiasını kanıtlamazsa, el konulan yakıtı, satmak için yönetemeyecektir. Dört tankerin (Bella, Bering, Pandi ve Luna) durdurulmasına ilişkin ABD’nin ilk açıklamasına tepki gösteren İran, Amerikan iddialarını “başka bir yalan ve psikolojik savaş” olarak görmezden geldi.

İran’ın sevkiyatlarını alması beklenen Venezuela Büyükelçisi, ele geçirilen gemilerin İran bayrağı altında seyretmediğini söyledi.

Ülkenin Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh, kargonun zaten Venezuela tarafından ödendiğini ve dolayısıyla Tahran’a ait olmadığını sözlerine ekledi.

ABD, Ağustos 2020’de İran’dan şu anda benzin kıtlığı çeken Venezuela’ya sevk edilen toplam 1.116 milyon varil yakıtı yakaladığını iddia ediyor. Ancak, Eylül ayında yaklaşık 820.000 varil yakıt, diğer beş tankerin ardından Venezuela’ya ulaşmaya devam etti. Mayıs ayında 1,53 milyon varil daha fazla sevkiyat yaptı.

Hem İran hem de Venezuela, petrol ticaretine yönelik Amerikan yaptırımları nedeniyle sıkıntıyı hissediyor. Venezuela’da, 2017’de başlayan bir ekonomik krizin vurduğu halihazırda yerel rafinerilerin bozulmasına neden oldular ve bu durum, ülkede çıkarılan aşırı ağır petrol karışımını artık rafine edemezdi.

Bunun için rafineriler hem gelişmiş ekipmanlara hem de kimyasallara ihtiyaç duyuyor ve bunların çoğu ABD yaptırımları nedeniyle yurtdışından satın alınamaması nedeniyle artık erişilemez durumda bulunuyor. İran’dan Mayıs ayı akaryakıt sevkiyatının, bazı Latin Amerika ülkelerinin rafinerilerinin operasyonlarını desteklemek için gerekli olan tanımlanmamış miktarda kimyasal içerdiği bildirildi.

Washington, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun iktidarda kalmak için İran benzini satın almak için ülkesinin altın rezervlerini soyduğunu iddia ederek, Caracas ile Tahran arasındaki akaryakıt ticareti alanındaki iş birliğini ağır bir şekilde kınadı. Hem Venezuela hem de İran, ABD’nin bu işbirliğini engelleme girişimlerini kınadı.

Başkan Maduro, daha önce Amerikalı mevkidaşı Donald Trump ve yönetimini, ülkenin elektrik şebekesini sabote ederek ve muhalefet figürü Juan Guaido’nun şimdi başarısız darbe girişimini destekleyerek Venezuela hükümetini devirmeye çalışmakla suçladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar