Blackwater’ın gerçekleştirdiği Nisur Meydanı Katliamı’nın 13’üncü yılı

16 Eylül 2007’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğine ait konvoya eşlik eden Blackwater çalışanları, Nisur Meydanı’ndan geçtikleri sırada Iraklı sivillerin üzerine ateş açtı.
Nisur Meydanı Katliamı

Iraklılar, her yıl 16 Eylül’de, 2007 yılında başkent Bağdat’ın merkezinde meydana gelen Nisur Katliamı acı bir şekilde anıyor.

16 Eylül 2007’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliğine ait konvoya eşlik eden Blackwater askerleri, Nisur Meydanı’ndan geçtikleri sırada Iraklı sivillerin üzerine ateş açtı.

Yaşanan katliamda 17 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı.

Bu olay, ABD’nin Irak’ı işgalinden sonra meydana gelen en önemli katliamlardan biri olarak kabul ediliyor.

Erik Prince’in kurucusu olduğu Blackwater şirketinin paralı askerleri, konvoyun pusuya düşürüldüğünü ve kendilerini korumak üzere ateş açtıklarını iddia etmiş olsa da, olayı soruşturan Iraklı Savcı Faris Saadi Abdul, ölümlerin nedensiz yere gerçekleştiğini söyledi.

Katliamdan bir gün sonra Blackwater şirketinin Irak’ta operasyon yürütme lisansı geçici olarak askıya alınırken, dönemin Irak hükümeti, yaşanan katliamın sorumlularından hesap sorulacağını açıklamıştı.

Olayla ilgili en az 5 ayrı soruşturma yürütülürken, bunların birini ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) gerçekleştirdi.

FBI soruşturmasından, 17 Iraklının Blackwater çalışanları tarafından öldürüldüğü ve en az 14’ünün sebepsiz yere vurulduğu sonucu çıktı.

2014 yılında, katliama karışan Blackwater çalışanlarından biri cinayetten, diğer üçü ise taksirle adam öldürme suçundan yargılandı.

Geçen yıl, Amerikan yargısı Blackwater şirketinin 3 üyesine ceza indirimi uygulandığını duyurmuştu.

İsmi birçok şaibeli olaya karışan şirketin karıştığı en kanlı olaylardan birinin, 17 Iraklının hayatını kaybettiği Nisur Katliamı olduğu belirtiliyor.

Irak’ın ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından 2003’te işgal edilmesi ile başlayıp iç çatışmalara evrilen 15 yıllık süreçte sivil can kaybının 470 bin civarında olduğu biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

ABD’de polis baskınında öldürülen siyahi kadın için 12 milyon dolar ödenecek

Next Article

Venezuela, ABD uçağını düşürdü

Related Posts
Devamı

”Beyaz Saray’ın dört bölgede Türkiye olmadan rakiplerine karşı dengeyi sağlaması mümkün değil”

Türk dış politikası üzerine analizler kaleme alan Gazeteci Mehmet A. Kancı, Anadolu Ajansı için ABD'deki Biden dönemini yazdı. Kancı yazısında '10 Aralık'taki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde Türkiye'ye yönelik sergilenecek yaklaşım, yalnızca Ankara-Brüksel ilişkilerini yeniden tanımlamakla kalmayacak, Biden döneminde NATO ve transatlantik bloğun restorasyon sürecinin gidişatı için de belirleyici olacaktır. Biden'ın, ABD'yi yeniden liderlik koltuğuna oturtma hedefiyle döndüğü Beyaz Saray'ın Türkiye olmadan Doğu Akdeniz, Karadeniz, Orta Doğu ve Afrika'da rakiplerine karşı dengeyi sağlaması Kovid-19 salgınıyla dengesi bozulan jeopolitik zeminde mümkün olmayacaktır.' ifadelerine yer verdi.