Birleşmiş Milletlerin İran’a silah ambargosu sona erdi

Amerika Birleşik Devletleri’nin ısrarcı itirazlarına rağmen, İran’a tank ve savaş uçağı gibi yabancı silahları satın almasını engelleyen on…

Amerika Birleşik Devletleri’nin ısrarcı itirazlarına rağmen, İran’a tank ve savaş uçağı gibi yabancı silahları satın almasını engelleyen on yıllık BM silah ambargosunun süresi Pazar günü sona erdi.

İran “silah satın almayı” planlamadığını söylese de, şimdi teoride 1979 İslam Devrimi’nden önceki askeri silahları geliştirmek için silah satın alabilir ve yerel olarak ürettiği kendi teçhizatını yurtdışına satabilir.

Ancak pratikte, İran ekonomisi geniş kapsamlı ABD yaptırımları nedeniyle sakat kalmaya devam ediyor ve diğer ülkeler, Amerikan mali misillemesi korkusuyla Tahran’la silah anlaşmalarından kaçınabilir. Trump yönetimi, İran’a herhangi bir silah satışının veya İran’dan ihracatın cezalandırılacağı konusunda uyardı.

İslam Cumhuriyeti, silah ambargosunun sona ermesini “uluslararası toplum için … ABD rejiminin çabalarına meydan okuyan çok önemli bir gün” olarak ilan etti.

İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif Twitter’da “İran’ın dünya ile savunma işbirliğinin bugün normalleşmesi, bölgemizde çok taraflılık ve barış ve güvenlik davası açısından bir kazanç” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo sürenin dolmasını kesin bir şekilde reddetti.

“Amerika Birleşik Devletleri, konvansiyonel silahların İran’a veya İran’dan tedarikine, satışına veya transferine maddi olarak katkıda bulunan herhangi bir kişi veya kuruluşun yanı sıra teknik eğitim, mali destek ve hizmetler sağlayanlara yaptırım uygulamak için yerel makamlarını kullanmaya hazırdır. ”dedi.

Pompeo, “Son 10 yıldır ülkeler, çeşitli BM önlemleri altında İran’a silah satmaktan kaçındı” dedi. “Şu anda bu yasağa meydan okuyan her ülke, barışı ve güvenliği teşvik etmek yerine çatışmayı ve gerilimi körüklemeyi çok açık bir şekilde seçecektir.”

Son aylarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı bir yeniden seçim kampanyasıyla karşı karşıya kalmasıyla her iki taraftaki provokasyonlar yavaşladı. Biden, Tahran’ın anlaşmaya “sıkı bir şekilde uyması” halinde İran’a “diplomasi için güvenilir bir geri dönüş” sunmaya istekli olduğunu söyledi.

Pazar günü ayrıca, bazı İran ordusu ve milis Devrim Muhafızları üyelerine yönelik BM seyahat yasaklarının sona erdiği gün oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Taliban; ABD ordusunu en sert şekilde vurmaya hazırız!!!

Next Article

ABD'nin terörizmi aratmayan politikalarına karşı, İran'ın dik duruşunun sonuçları...

Related Posts