Pazartesi, Haziran 24, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Bahreyn BAE’yi takip ediyor ve İsrail ile ilişkilerini normalleştiriyor

Başkan Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Bahreyn’den, Tel Aviv ve Manama’nın tam diplomatik ilişkiler kurma niyetini açıklayan ortak bir açıklama yaptı.

“Bu, başka bir TARİHİ atılım! İki BÜYÜK dostumuz İsrail ve Bahreyn Krallığı bir Barış Anlaşması üzerinde anlaştılar. İsrail ile 30 günde barış yapan ikinci Arap ülkesi! ” Trump, açıklamayı destekleyen bir tweet attı.

Açıklamaya göre, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Bahreyn Kralı Hamad bin İsa bin Selman el Halife ve Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinin ardından ilişkileri normalleştirmeyi kabul etti.

Açıklamada, “Kral Hamad ve Başbakan Netanyahu, Başkan Trump’a bölgede barışa olan bağlılığı, paylaşılan zorluklara odaklanması ve uluslarını bir araya getirmek için benimsediği pragmatik ve benzersiz yaklaşımından ötürü derin takdirlerini ifade ediyorlar” diye belirtildi.

Bir Bahreyn heyetinin, Tel Aviv, Abu Dabi ve Manama arasındaki normalleşme anlaşmalarının resmen imzalanması için Salı günü Washington DC’de İsrail ve BAE yetkililerine katılması bekleniyor.

Netanyahu Anlaşmayı Onayladı

Netanyahu, anlaşmanın ilişkilerde “yeni bir barış dönemi” açtığını söyleyerek İsrail’in anlaşmayı Cuma günü imzalayacağını doğruladı.

Netanyahu, “Uzun yıllar boyunca yatırım yaptık ve şimdi barış bize yatırım yapacak. İsrail ekonomisine gerçekten büyük yatırımlar getirecek ve bu çok önemli” dedi.

Bahreyn Haber Ajansı yaptığı açıklamada, Kral Hamad’ın Trump ve Netanyahu’ya İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm temelinde ‘adil ve kalıcı bir barışa ulaşma gereğini’ yineledi.

Filistin Yönetimi ve Hamas anlaşmayı kınadılar. İlk olarak bunu bir “ihanet” olarak ve son olarak bunu Filistin davasına karşı bir başka “haince bıçak” olarak nitelendirdi.

BAE dışişleri bakanlığı, anlaşmadan dolayı hem İsrail’i hem de Bahreyn’i tebrik ederken, dışişleri bakanlığı sözcüsü Hend Al Otaiba ” Bu önemli ve tarihi başarının bölgenin istikrarına ve refahına muazzam katkı sağlayacaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar