ABD’de yaşam maliyeti resmi enflasyon oranının gösterdiğinden daha yüksek

ABD’de bugünlerde yaşam maliyetlerinin resmi enflasyon oranı olan yüzde 1.3’ten daha hızlı yükselmesinin bir sebebi var. Harvard Business…
Amerika'da yaşam maliyetleri resmi enflasyondan daha yüksek
ABD’de yaşam maliyeti resmi enflasyon oranının gösterdiğinden daha yüksek (AP Photo/John Locher, File)

Harvard Business School Öğretim Üyesi Alberto Cavallo, ABD’de pandemi sırasında hızla tükenen market alışverişi ürünlerinde, benzin gibi öncelikli olmayan bazı alımların maliyetlerine kıyasla daha yüksek enflasyon görüldüğünü açıkladı.

ABD’de bugünlerde yaşam maliyetlerinin resmi enflasyon oranı olan yüzde 1.3’ten daha hızlı yükselmesinin bir sebebi var. Harvard Business School Öğretim Üyesi Alberto Cavallo’ya göre, Koronavirüs bağlantılı satın alımlar için yıllık enflasyon oranı yüzde 1,85 veya Tüketici Fiyat Endeksinden yarım yüzde puan daha yüksek.

Amerika'da yaşam maliyetleri resmi enflasyon oranlarından daha yüksek
(AP Photo/LM Otero)

Cavallo, pandemi sırasında hızla tükenen market alışverişi ürünlerinde ve hatta kağıt havlu gibi ürünlerin fiyatlarında, benzin gibi öncelikli olmayan bazı alımların maliyetlerine kıyasla daha yüksek enflasyon görüldüğünü açıkladı.

Resmi Tüketici Fiyat Endeksi raporundaki sapmalar, 1969’dan bu yana en büyük aylık artışını Ağustos ayında yaşayan ikinci el otomobil fiyatlarında görülebilir. Oxford Economics Ekonomi Uzmanı Kathy Bostjancic, ” Son iki ayda ikinci el otomobil ve kamyon fiyatlarındaki artış, artık toplu taşımayı tercih etmeyen şehir sakinlerinin ve şehir dışına çıkarken bir araca ihtiyacı olan insanların artan talebini yansıtıyor olabilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Bahreyn BAE'yi takip ediyor ve İsrail ile ilişkilerini normalleştiriyor

Next Article
Moodys

Moodys'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi ne anlama geliyor?

Related Posts