Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD mahkemesi, Suudi Arabistan Prensi Muhammed Bin Selman için celp yayınladı!

Eski Suudi istihbarat görevlisi, veliaht prensi onu öldürmeye çalışmak için bir suikast timi göndermekle suçlayarak dava açtı.

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a (MBS), engellenen bir suikast girişiminde hedef alındığı bildirilen eski bir Suudi istihbarat ajanı tarafından açılan bir davayla ilgili ABD mahkemesi tarafından bir celp çıkarıldı.

ABD Kolombiya Bölge Mahkemesi, Saad al-Jabri’ninPrens Muhammed’i Kanada’ya onu öldürmeye çalışmak için bir suikast ekibi göndermekle suçlayan davayı açmasından  bir gün sonra Cuma günü celpleri yayınladı  .

Bir celp, dava edilen kişi veya kişilere verilen bir davanın resmi tebliğidir. 

Kanada’da yaşayan ve bildirildiğine göre polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından artırılmış koruma altında yaşayan El-Jabri, ABD istihbarat teşkilatı ile yakın bağlarının ve prensin faaliyetlerine ilişkin derin bilgisinin onu hükümdarın kilit hedeflerinden biri haline getirdiğini iddia etti.

Davada, “Sanık bin-Salman hakkında Dr. Saad’ın zihninden ve belleğinden daha hassas, aşağılayıcı ve aleyhinde bilgiler barındıran birkaç yer vardı ve  belki de Dr. Saad’ın öldürülme beklentisiyle yaptığı kayıtlar hariç,” yazıyordu.

O zamandan beri Interpol tarafından siyasi olduğu gerekçesiyle reddedilen El Cabri’nin dönüşünü talep eden Interpol’e kırmızı bültenler yayınlayan Suudi Arabistan, eski üst düzey istihbarat görevlisini yolsuzlukla suçlayarak, diğer ülkeleri El Cabri’yi krallığa geri göndermeye çağırdı.

Prens Muhammed’in yanı sıra 12 kişinin de isimlendirildiği celpte şunları ekledi: “Cevap vermezseniz, şikayette talep edilen yardım ilgili size gıyabi hüküm verilecek”.

Dava, MBS’nin, Mart ayı ortasında başkent Riyad’daki evlerinden kaybolan el-Cabri’nin iki çocuğunun tutuklanmasını emrettiğini ve diğer akrabalarının da “tuzağa düşürmek amacıyla” tutuklanıp işkence gördüğünü iddia ediyor. Dr. Saad öldürülmek üzere Suudi Arabistan’a döndü “.

Davadaki iddialar kanıtlanmamış iddialardır.

Suudi veliaht prens, cinayet komplosu iddiasıyla dava açtı (7:20)

ABD’nin eski başsavcı yardımcısı Bruce Fein Al Jazeera’ya verdiği demeçte, “MBS şimdi Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya dokunulmazlık mektubu yayınlamaları için güçlü bir lobi yapacak.” dedi.

“Oldukça tuhaf bir hukuk alanı, ancak mahkemeden ABD’nin dış ilişkilerine ve bir devlet başkanı veya üst düzey yetkililerle ilişkilere olumsuz etki edeceği için davayı düşürmesini istiyor.

“Ama bu, Kasım ayında [ABD seçimleri] Suudi Arabistan için kritik olacağı anlamına geliyor. Şu anda Suudi Arabistan ve veliaht prensin Pompeo ile konuştuğunu ve Trump’ın onlardan kurtulmasını istediğini garanti edebilirim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar