Amerika İran’a karşı Avrupa’nın desteğini alamadı

Amerika’nın İran işleri özel temsilcisi Elliott Abrams, İran’a karşı Avrupalıların iş birliğini kazanma ümitlerini kaybettiklerini açıkladı.

Muhabirimizin haberine göre, Abrams İranlı yetkililer yanlışlıkla Trump’ın Kasım ayında düzenlenmesi beklenen ABD başkanlık seçimlerinde yenileceğini umduklarını belirterek, BM güvenlik konseyinin İran’a karşı yaptırımları uygulanacağını iddia etti.

Abrams açıklamasının devamında Washington’un İran’a yeni yaptırımları dayattığına işaretle İran’a karşı azami baskı politikalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Bu arada Rusya federasyonu dış ilişkiler komitesi Başkanı Vladimir Dzhabarow Pazartesi günü yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Bırakın onlar yaptırım uygulasın. Bence Rusya ile İran arasında askeri iş birliği devam edecek. Umarız bu yaptırımlar iki iş birliğimizi etkilemez. Hali hazırda bir tek adı Amerika olan bir devletin bilinmeyen sebeplerden ötürü yaptırımları söz konusu oluyor.

AB troykası ortak bir bildiri yayımlayarak Amerika’nın bu sürenin uzatılması yönündeki talebini reddederek BMGK’nın 2231 sayılı kararnamesine bağlı olduklarını belirtti.

AB troykası bildiride Amerika’nın BM güvenlik konseyinin askıya alınan yaptırımlarını yeniden İran’a dayatma çabası illegal ve geçersiz olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Suriye'de Trump-Erdoğan ortaklığı

Next Article

ABD'li gazeteci Andre Vltchek İstanbul'da ölü bulundu

Related Posts