Amerika İran şikayetinin reddedilmesini istedi

Amerika hükümeti avukatları, Uluslararası Adalet Divanı-UAD’dan Tahran’ın Washington’un, ” Dostluk, Ekonomik İlişkiler ve Konsolosluk Hakları Antlaşması”nı ihlal ettiğine dair şikayetinin reddedilmesini istedi.

ABD avukatı Mark String Washington’un itirazını dinleme oturumunda 1955 yılında imzalanan söz konusu anlaşmaya dayalı İran şikayetinin yanlış olduğunu söyledi.
String İran’ın şikayetinin asıl sebebinin, Amerika’nın 2018’de illegal şekilde çekildiği Bercam anlaşmasını ihya etmek olduğunu iddia etti. 
ABD şikayetini dinleme oturumu 14 Eylül başlayarak 21 Eylül’e kadar devam edecektir.
UAD 2018 yılında İran’ın talebini inceleyerek Amerika’yı insani malzemeler, ilaç, tarım ve sivil havacılık yaptırımlarının kaldırılmasına karar vermesine rağmen Amerika bu kararı gözardı etti.
İran “Dostluk, Ekonomik İlişkiler ve Konsolosluk Hakları Antlaşması”n adayarak yaptırımların iptal edilmesini istedi.
İran İslam cumhuriyeti ayrıca Amerika’da el konulan İran Merkez Bankasına ait 2 milyar doların da iadesi konusunda başka bir şikâyeti de UAD’nında bulunuyor./

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

Joe Biden'dan Trump'a: İklim kundakçısı

Next Article

Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği yakınlarına füzeli saldırı

Related Posts
Devamı

Peter Kuznick: Amerikan savaş suçlarının anlatılmamış öyküsü (1)

Prof. Peter Kuznick bu özel röportajında Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarından, ABD’nin Vietnam Savaşı’ndaki cinayetleri ve yalanlarından ve bu gayri insani işgalin gerçek nedeninden, ABD’nin Sovyetler Birliği karşısında niçin Soğuk Savaş başlattığından, Başkan Kennedy suikastının kimin işine geldiğinden, Latin Amerika karşısındaki Amerikan emperyalizminden ve Terör ve Uyuşturucu ile Savaş’ın gerçekte bir yalan olduğundan bahsediyor.