ABD’den BM’ye İran yaptırım paketi…

Amerika Birleşik Devletlerinden Birleşmiş Milletlere İran’a için yeni yaptırım paketi dosyası üye ülkelere dağıtıldı. İran Covid-19 pandemisi sürecince…

Amerika Birleşik Devletlerinden Birleşmiş Milletlere İran’a için yeni yaptırım paketi dosyası üye ülkelere dağıtıldı. İran Covid-19 pandemisi sürecince ambargolar yüzünden ekonomik dar boğaz yaşarken ABD’den yeni yaptırım kararları bugün dosya olarak yine Birleşmiş Milletlere sunulmak üzere üye ülkelere dağıtıldı.

Yeni yaptırımlar 5 madde üzerinden sunulmaya hazırlanıyor. Ekonomik yaptırımların ağırlaştırıldığı paketler İranlı iş insanlarını kapsıyor, bir çok iş insanının ismi bulunan listede aynı zamanda ordu ve hükumet üyeleri de yaptırımlara tabi tutulacak.

ABD 2 hafta önce İran’a yönelik silah ablukasını genişletmişti. Bağımsız kara sularında Pakistan’ın İran’a ait petrol tanker gemisine ABD adına el koyması üzerine Pakistan İran ilişkileri gerilmişti. Yeni yaptırım paketi daha önce olduğu gibi Rusya ve Çin engeline takılacağına kesin gözüyle bakılırken ABD bu yaptırımları hukuksuz baskı yoluyla diğer ülkelere uygulatacağı kesin gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

İranlı uzman: ABD, DSG üzerinden Suriye’nin petrolünü yağmalıyor

Next Article

ABD: Hayatta kalanlar kurtarılırken Baltimore patlamasında ölü sayısı tırmanıyor

Related Posts
Devamı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den, Putin’e özel hayat hamlesi! 2. Dünya Savaşı’nda ölen kardeşini hatırlattı

Rusya'nın Ukrayna'ya işgalinin 13. gününe girilirken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus lider Putin'in özel hayatına dair açıklamalar yaptı. Putin'in 1 yaşındaki kardeşi Viktor'un 2. Dünya Savaşı esnasında Leningrad'da Nazi güçlerince öldürüldüğünü hatırlatan Blinken, "Savaşı durdur" çağrısını tekrarladı.