Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD: Hayatta kalanlar kurtarılırken Baltimore patlamasında ölü sayısı tırmanıyor

Üç evi yerle bir eden gaz patlamasının nedeni belirlenemedi, ancak iki kişinin öldüğü doğrulandı.

Yetkililer Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin doğusundaki Baltimore kentinde üç sıra evi yıkan ve yedi kişiyi hastaneye gönderen bir doğal gaz patlaması sonrasında iki kişinin öldüğünü bildirdi.

Baltimore İtfaiye Sözcüsü Blair Adams Salı sabahı bir kişinin saat 01.00’den (05:00 GMT) kısa bir süre önce enkazdan çıkarıldığını söyledi. Pazartesi sabahı meydana gelen patlamadan kısa bir süre sonra olay yerinde bir kadının öldüğü açıklandı. Adams, yedi kişinin hastaneye kaldırıldığını ve beşinin durumu kritik olduğunu söyledi.

Diğer ikisinin durumlarının hala belirlenmekte olduğunu söyledi.

Adams, mahalledeki 200’den fazla kişinin patlamadan etkilendiğini ve patlamadan bu yana yaklaşık 30 kişinin geçici barınaklarda olduğunu söyledi.

Pazartesi sabahı meydana gelen doğalgaz patlaması, üç sıralı evi yerle bir etti ve dördüncü bir evi yararak, insanları enkazda hapsetti. Reisterstown İstasyonu’nun kuzeybatı Baltimore semtinde cam kırıkları ve molozlar etrafa saçıldı. Yaralıları kurtarmak için düzinelerce itfaiye olay yerine geldi.

Caddenin karşısında oturan Diane Glover, Associated Press’e “Bu bir felaket. Bu bir karmaşa. Bu inanılmaz.” Camları parçalandı ve ön kapısı havaya uçtu. “Hala titriyorum,” dedi saatler sonra.

Kesin neden bilinmiyor. Baltimore Gaz ve Elektrik Şirketi (BGE) araştırırken sabırlı olunması ricasında bulundu.

Tesis Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, patlamadan önce hiçbir gaz kokusu bildirilmedi ve BGE’nin hasar gören evlerin bloğundan gelen son gaz kokuları hakkında herhangi bir çağrı almadığını söyledi.

BGE ayrıca bölgenin gaz şebekelerinin ve hizmetlerinin en son 2019 Haziran ve Temmuz aylarında denetlediğini ve herhangi bir sızıntı bulunmadığını söyledi.

Hizmet kuruluşu açıklamasında, “Bu olayın nedenini tam olarak anlamaya kararlı olduğunu ve kurtarma çalışmaları tamamlandıktan sonra tüm BGE ekipmanlarını inceleyeceğini söyledi. Bu aktif bir soruşturmadır ve olası nedenler hakkında spekülasyon yapamayız.” dedi.

Baltimore Sun gazetesi, şirketin federal yetkililere verdiği raporlara göre, geçen yıl şehirdeki tehlikeli gaz sızıntılarının çok daha sık hale geldiğini ve her gün ortalama iki düzine kadarının keşfedildiğini bildirdi.

Gazete, BGE’nin değiştirilmesi gereken binlerce millik eski boruya sahip olduğunu, yaklaşık 1 milyar dolara mal olabileceğini ve yirmi yıl sürebileceğini söyledi.

56 yaşındaki Glover ve 77 yaşındaki babası Moses Glover, patlama evlerini salladığında, bir vantilatörü ve DVD’lerinden bazılarını devirdiğinde evdeydiler. “Bir bomba patlamış gibi ses çıkardı” dedi.

Yakınlarda yaşayan 36 yaşındaki Dean Jones olay yerine koştu. Bir dizi tuğla, cam ve kül blokları ve ayrıca bir kutu krep gördüğünü söyledi.

“Burasının bir zamanlar insanların yaşadığı bir ev olduğunu söyleyebilirsin” dedi.

Jones, kendisinin ve diğerlerinin hayatta kalanlar için seslenmeye başladığını ve sonunda itfaiyeciler tarafından çekilen yaşlı bir kadını bulduğunu söyledi. Blokta yaşayan Kevin Matthews, The Sun gazetesine, kapana kısılmış çocukların bağırdığını duyduğunu söyledi: “Gel bizi al! Sıkıştık!”

Depo ekipmanı dükkanı patlama sahasına yakın olan Barry Leventhal, patlamanın binasını salladığını, ışıklara ve beton bir duvara zarar verdiğini söyledi. Neyse ki, şirketin 10 çalışanından hiçbiri yaralanmadı.

Leventhal, “Bir uçağın düştüğünü falan sandık,” dedi.

BGE, Maryland Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan (PSC), yükseltmeleri ödemek için 2017’nin sonlarında yeni bir gaz sistemi altyapısını ve bir maliyet kurtarma mekanizmasını onaylamasını istedi.

“1816’da kurulan BGE, ülkedeki en eski gaz dağıtım şirketidir. Birçok eski gaz sistemi gibi, ana gaz ve servis altyapısının büyük bir kısmı, eski ve eskiyen arızaya yatkın malzemeler olan dökme demir ve çıplak çelikten oluşmaktadır.

Bu bölgenin gaz altyapısı 1960’ların başında kuruldu. Eskiyen borular başarısız olduğunda, manşetlere çıkma eğilimindedirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar