Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD’de iç savaş! Siyahi eylemcileri öldüren 17 yaşındaki genç “modern çağ kahramanları” arasında sayıldı!

Hakkında yazı istenen isimler arasında Kyle Rittenhouse’un yanı sıra Mahatma Gandi, Cesar Chavez, Malcolm X, George Floyd ve Joseph Rosenbaum da yer aldı. Tepki çeken ödevi veren öğretmenle ilgili soruşturma açıldı.

ABD‘nin Wisconsin eyaletindeki Kenosha kentinde siyahi Jacob Blake’in polisin arkasından açtığı 7 kurşunla felç kalması sonrası sokağa çıkan eylemcilere tüfeğiyle karşılık veren Kyle Rittenhouse “kahraman” ilan edildi.

17 yaşındaki Rittenhouse geçen ay iki kişinin ölümü ve bir kişinin ağır yaralanmasıyla ilgili olarak “birinci derece kasıtlı cinayetten” yargılanmak üzere tutuklanmıştı.

Olayın haberini veren Fox News sunucusu Tucker Carlson ise Kenosha’da Siyahilerin Hayatı Önemlidir hareketinden göstericileri öldüren bu kişiye sahip çıkan yorumlarda bulunmuştu.

Kameralara yansıyan görüntülerde Rittherhouse’un elinde tüfekle sokağa çıkması ve eylemcilere ateş açması görülürken, ırkçı ve kışkırtıcı açıklamalarıyla tanınan Carlson hadiseyle ilgili yayınında, şehirdeki şiddet ve mülke zarar verme eylemlerine bakınca bu gencin hareketinin “anlaşılabilir” olduğunu savunmuştu.

Tepki çeken bu yorumların ardından Dallas’taki bir lisede İngilizce öğretmeni Paul Ford, öğrencilerine verdiği ödevde “modern çağ kahramanı” başlığı altında saydığı isimlerle ilgili yarım sayfalık biyografi yazılmasını istedi.

Ödevin ikinci kısmında da öğrencilerden, kendilerine göre bu kişilerden hangisinin kahramanlık kavramını en iyi karşıladığını açıklamaları talep edildi.

Ailelerden birinin paylaştığı ekran görüntüsüne göre haklarında yazı istenen isimlerin Mahatma Gandi, Cesar Chavez, Malcolm X, George Floyd, Kyle Rittenhouse ve Joseph Rosenbaum olduğu anlaşıldı.

Ödevle ilgili belgede Gandi ve Malcolm X’in isimlerinin yanlış yazıldığı da görüldü.

Konu başlıklarında adı geçen George Floyd 25 Mayıs’ta polis gözaltısı sırasında nefessiz kalarak hayatını kaybederken, Rosenbaum da Siyahilerin Hayatı Önemlidir gösterileri sırasında listedeki diğer isim olan Ritthenhouse tarafından vurularak öldürülmüştü.

Hill’ın haberine göre Facebook ve Twitter’da paylaşması sonrası büyük tepkiye yol açan ödevin, gelen itirazlar üzerine geri çekildiği ve okulun bağlı olduğu bölge idaresinin özür dilediği kaydedildi.

Diğer taraftan tartışmalı ödevi veren öğretmen hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar