“Kaybedersem İsrail’in başı büyük belada” diyen Trump, Amerikalı Yahudileri üstü kapalı tehdit etti

Joe Biden’ın kampanya ekibinden bir yetkili, “Trump’ın antisemitik kalıplara girmekten kendini alıkoyamaması rahatsız edici ve tehlikeli. Bizlere ‘Sizin…
Trump daha önce katıldığı bazı Amerikalı Yahudi kuruluşların etkinliklerinde de destek talebini dile getirmişti (Reuters)
Trump daha önce katıldığı bazı Amerikalı Yahudi kuruluşların etkinliklerinde de destek talebini dile getirmişti (Reuters)

Joe Biden’ın kampanya ekibinden bir yetkili, “Trump’ın antisemitik kalıplara girmekten kendini alıkoyamaması rahatsız edici ve tehlikeli. Bizlere ‘Sizin ülkenizi de seviyoruz’ dediğinde neyi kastettiğini anlıyoruz. Antisemitikler de böyle yapıyor” dedi.

Siyonist İsrail’le Arap dünyasını barıştırma yönünde hamlelerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, kendi ülkesindeki Amerikalı Yahudi toplumunu da bu tabloda seçim malzemesi haline getirme çabaları nedeniyle tepki çekiyor.

Times of Israel‘in ulaştığı telefon kayıtlarına göre bir kez daha “Amerikalı Yahudilerinin İsrail’e sadakatine” dair imada bulunan Trump, İbrani takvimine göre yılbaşını simgeleyen Roş Aşana öncesi Amerikalı Yahudi liderleri arayarak oy istedi.

Haberde Trump’ın 20 dakikalık telefon görüşmesinde kendi ülkesinin vatandaşı bu isimlere “Sizi gerçekten takdir ediyoruz… Sizin ülkenizi de seviyoruz” dediği belirtildi.

Bu sözler Trump’ın geçmişte yaptığı açıklamalarla Amerikalı Yahudilerinin İsrail’e sadık olduğu yönündeki imalarını akıllara getirdi. ABD Başkanı iki yıl önce Beyaz Saray’da düzenlediği Hanuka kutlamasında da benzer ifadeler kullanmıştı.

İsrail gazetesi, Trump’ın bu tarz çıkışlarının “Yahudilerin yüzyıllardır şüpheyle karşılanmasına neden olan antisemitik söylentileri hatırlatan çifte sadakat suçlamasını barındırdığını” aktardı.

“Kushner İsrail için inanılmaz bir lider”

ABD Başkanı, İsrail‘in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında imzalanan anlaşmada kilit rol üstlenen damadı Jared Kushner’la kızının ve torunlarının Yahudi olmasından da övgüyle bahsetti.

Trump, Kushner için “İsrail için inanılmaz bir lider” ifadesini kullanırken, konuşmaya dahil olan Kushner da “Samimiyetle söylüyorum, tarihte Yahudi halkı için Donald Trump’tan daha büyük bir başkan yoktur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD'de eylemcileri öldüren 17 yaşındaki genç "modern çağ kahramanları" arasında sayıldı

ABD'de iç savaş! Siyahi eylemcileri öldüren 17 yaşındaki genç "modern çağ kahramanları" arasında sayıldı!

Next Article

İran Dışişleri Bakanı Tahran'ın ABD ile tüm tutukluları değiştirmeye hazır olduğunu söyledi

Related Posts