Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Venezuela’ya giden İran gazını ele geçirdi!

Amerikalı yetkililer, Trump yönetiminin, İran yakıtını Venezuela’ya taşıyan dört tankere el koyduğunu söyledi.

Mayıs ayında Venezuela, Caracas’taki kıtlığı gidermek için çok ihtiyaç duyulan yakıtları teslim eden beş İranlı tankerin gelişini kutladı. 

ABD, ağır yaptırım uygulanan iki müttefike karşı azami baskı kampanyasını hızlandırırken, İran yakıtını Venezuela’ya taşımak için dört tankerin kargosuna el koydu.

Üst düzey bir Amerikalı yetkili, Associated Press haber ajansına, ele geçirmelerde askeri güç kullanılmadığını ve gemilere fiziksel olarakta el konulmadığını söyledi. Aksine, ABD yetkilileri, gemi sahiplerini, sigortacıları ve kaptanları, artık ABD mülkü haline gelen yüklerini teslim etmeye zorlamak için yaptırımlarla tehdit etti.

Savcılar, dört geminin Venezuela’ya 1,1 milyon varil benzin taşıdığını iddia etti. Ancak tankerler hiçbir zaman Güney Amerika ülkesine ulaşmadı ve sonra kayboldu. İkinci bir ABD’li yetkili, gemilerden ikisinin daha sonra Cape Verde yakınlarında yeniden ortaya çıktığını söyledi.

Her iki yetkili de hassas diplomatik ve tarafsız olan bu harekatın ancak kimliğinin gizli kalması halinde görüşmeyi kabul etti.

İran’ın Venezuela büyükelçisi, İran tankerlerinin ele geçirildiği haberlerinin ABD tarafından “yine bir yalan ve psikolojik savaş” olduğunu söyledi.

Hojat Soltani, Twitter’da İspanyolca “Gemiler İranlı değil ve ne sahibi ne de bayrağının İran’la ilgisi yok” dedi.

Soltani, “Bu, ABD propaganda makinesinin işlediği başka bir yalan ve psikolojik savaş eylemidir,” dedi. “Terörist Trump, yanlış propaganda kullanarak İran tarafından aşağılanmasını ve yenilgisini telafi edemez.” diye ekledi.

Trump yönetimi, gemi sahiplerine İran, Venezuela ve Kuzey Kore gibi ABD düşmanlarına karşı yaptırımlara uymaları için baskı yapıyor. Mayıs ayında, küresel denizcilik endüstrisini, tehlikeli olan gemiden gemiye transferler ve zorunlu izleme cihazlarının kapatılması gibi yaptırımlardan kaçmak için taktikler aramaya çağıran bir danışma belgesi yayınladı.

Savcılara göre Venezuela’ya sevkiyatta yer alan şirketlerden biri olan Avantgarde Grubu, daha önce Devrim Muhafızları ile bağlantılıydı ve ABD yaptırımlarından kaçmaya çalışıyordu.

Avantgarde’a bağlı bir şirket, geçen yıl İngiltere tarafından Suriye’ye petrol taşıdığı yönündeki suçlamalar üzerine İngiltere tarafından ele geçirilen bir gemi olan Devrim Muhafızları 1’in satın alınmasını kolaylaştırdı. İran suçlamaları reddetti ve Grace 1 sonunda serbest bırakıldı. Ancak el koyma yine de İran’ın İngiliz bandıralı bir gemiyi ele geçirerek misilleme yaptığı uluslararası bir soğukluğa neden oldu.

Varlık kaybı şikayetine göre, adı bilinmeyen bir şirket Şubat ayında Avantgarde’ye Pandi gemisindeki benzinin satışı için 14.9 milyon dolar nakit ödeme yaptı. Bununla birlikte, Madanipour ve adı açıklanmayan bir komplocu arasındaki kısa mesaj, yolculuğun zorluklarla karşılaştığını gösteriyor.

Şikayette bir alıntıda yer verilen mesaja göre, “Gemi sahibi Amerikan tehdidi nedeniyle gitmek istemiyor, ama biz onun gitmesini istiyoruz ve hatta gemiyi de satın almaya karar verdik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar