ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’da Japonya’da!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ‘Serbest ve Açık İndo-Pasifik’ idealinin bölge güvenliğinin esaslarından olduğunu kaydederek, ‘Bu ideal ve ABD-Japonya ittifakı halklarımıza on yıllardır refah ve huzur sağladı.’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Çin’e karşı geliştirilen ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya ittifakı (Quad) kapsamındaki görüşmeler için Tokyo’ya geldi.

Düzenlenecek Quad toplantısı öncesi, Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, bakanlıkta mevkidaşı Pompeo ile bir araya gelerek, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Geçen ay göreve başlayan Suga Yoşihide ve kabinesinin, önceki Başbakan Abe Şinzo politikalarını sürdüreceğini anımsatan Motegi, “Suga yönetimi, bölgesel istikrar ve barışın köşe taşı olan Japonya-ABD iş birliğini daha da ileriye götürme politikalarını sürdürmektedir.” dedi.

Motegi, “Serbest ve Açık İndo-Pasifik idealini hayata geçirebilmek için Japonya ve ABD olarak ara vermeksizin uluslararası topluma liderlik etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Pompeo, Japonya hükümetine yeni görevinde başarılar dileyerek, Suga ve kabinesinin iki ülke ittifakına katkılar sunacağını belirtti.

“Serbest ve Açık İndo-Pasifik” idealinin hem bölgenin güvenliğinin esaslarından olduğunu kaydeden Pompeo, “Bu ideal ve ABD-Japonya ittifakı halklarımıza on yıllardır refah ve huzur sağladı.” dedi.

İkilinin, Quad toplantısı çerçevesinde Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) ya da “Quad” olarak bilinen ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında 2007’de başlatılan diyalog forumu, 2017’de “dörtlü ittifak” haline dönüştürülmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

"Irak'taki roketli saldırıların arkasındaki el, ABD Büyükelçiliğidir"

Next Article

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany'nin koronavirüs testi pozitif

Related Posts
Devamı

Gergin görüşmenin detayları! Erdoğan, Türkiye’nin kırmızı çizgisi konusunda Biden’e resti çekti

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden dün akşam saatlerinde sürpriz bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ülkelerin karşılıklı çıkarlarını ilgilendiren birçok konuya değinen ikilinin 1915 olayları konusunda ise ters düştükleri öğrenildi. Biden, 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak tanıma yönünde bir niyeti olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bildirdi. Erdoğan ise bunun ilişkilere zarar vereceğini ve hukuki bir karşılığı olmadığını aktardı.
Devamı

ABD’nin casus kedi projesi yıllar sonra ortaya çıkan belgelerle ifşa oldu

CIA'nın Soğuk Savaş'ın en sıcak dönemi olan 1960'lı yıllarda Sovyetler Birliği'ne karşı kullanmak amacıyla casus kedi eğitmeyi denediği ortaya çıktı. Bir kedinin kulak kanalına mikrofon ve kafatasının köküne iletici yerleştirmeyi planlayan CIA'nın girişimi sırasında kedilerden biri hayatını kaybederken, ortaya çıkan belgelere göre proje kısmi bir başarıya ulaştı ancak onay alamayınca tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.