Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD dış işlerinden Belarus Seçimleri için açıklama…

Dün gerçekleşen Belarus devlet başkanlığı seçim sonuçları üzerine Belarusta bir grup Neo-Nazi ve Avrupa Birliği destekcisi grup sokağa çıktı.

Rusya’ya yakınlığı ile bilinen Lukaşenko’nun seçimi yüzde 80 bir oy ile kazanmasının ardından başkent Mins şehrinde gösteriler başladı. Gösteriler sonucu 3000 bin kişinin göz altına alındığı belirtildi. Seçimde muhalefetin şaibe iddiaları sürüyor.

Belarus’ta ki protestolarda ikinci dünya savaşınsa Faşistlerin ve Nazilerin sembolleri kulanıldı

ABD dış işleri bakanlığı bulunduğu demeçte;

“Adayların oy pusulalarına erişiminde ciddi kısıtlamalar, yerel bağımsız gözlemcilerin sandık merkezlerinde yasaklanması, muhalefet adaylarına karşı uygulanan uyarma taktikleri ve barışçıl protestocuların ve gazetecilerin gözaltına alınması süreci gölgeledi. Osce / Odihr gözlemcilerine oylamayı izlemek için zamanında davetiye almadıklarından üzüntü duyuyoruz. Gerçekten itiraz edilen şey; tüm hükümetlerin otorite mirasının temelini oluşturan özgür ve adil seçimlerdir.
Belarus hükümetini, tüm Belarusluların barışçıl toplantılara katılma, güç kullanmaktan kaçınma ve haksız yere tutuklananları serbest bırakma haklarına saygı duymaya çağırıyoruz. Protestoculara karşı devam eden şiddeti ve muhalefet destekçilerinin gözaltına alınmasını ve ayrıca Belarus halkının seçimler ve gösteriler hakkında bilgi edinmesini engellemek için İnternet kesintilerinin kullanımını şiddetle kınıyoruz.
Belarus’un dostları olarak Belarus’un bağımsızlığını ve egemenliğini ve ayrıca Belarus halkının demokratik müreffeh bir gelecek arzusunu destekliyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için Belarus hükümeti, demokratik süreçlere olan bağlılığını ve insan haklarına saygıyı eylem yoluyla kanıtlamalıdır” denildi.

Belarus devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko ülkeyi Ukranya’ya dönüştürmek istediklerini söyledi.

“Turuncu Devrim bekleyenlere tevazu göstermeyeceğiz” diyen Lukaşenko ABD açıklamalarına henüz bir cevap vermedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar