Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Basra Körfezi’nde ele geçirilen İran füzelerini ve petrolünü elinden almak istiyor

ABD Adalet Bakanlığı perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Donanması’nın Umman Denizi’ndeki İran Devrim Muhafızları’ndan ele geçirdiği İran füzelerinin sevkiyatıyla ilgili olarak sivil şikayette bulunduğunu bildirdi.

Ulusal Güvenlik Bölümü Başsavcı Yardımcısı John Demers, şikayetin İran Devrim Muhafızları tarafından Yemen’e silah ve gizlice Venezuela’ya yakıt göndermek için hazırlanan karmaşık planlarla ilgili olduğunu belirterek, bu iki ülkenin güvenlik ve istikrar açısından büyük tehditler oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Ulusal Güvenlik Başsavcı Yardımcısı John Demers, “İki ceza şikayeti, IRGC’nin Yemen’e gizlice silah ve kendi bölgelerinin güvenliği ve istikrarına ciddi tehditler oluşturan Venezuela’ya yakıt göndermeye yönelik gelişmiş planları olduğunu iddia ediyor” dedi.

Demers: ‘İran, terörizmin önde gelen devlet sponsorlarından biri ve dünya çapında istikrarı bozan bir güç olmaya devam ediyor. Niyetimizin akaryakıt satışlarından başarıyla kaybedilen fonları dava sonuçlandıktan sonra Birleşik Devletler, Devlet Sponsorlu Terör Fonu’na vermek olduğunu açıklayabilirim.’ diye devam etti.

ABD Donanma Merkez Komutanlığı (NAVCENT), 25 Kasım 2019 ve 9 Şubat 2020 tarihlerinde Umman Denizi’ndeki işaretsiz iki gemiden silahları ele geçirdi. Silahlar arasında 171 tanksavar güdümlü füze, sekiz karadan havaya füze, kara saldırı gezisi vardı.

ABD Başsavcısı Michael, “Bu eylemler, İran İslam Devrim Muhafızları’ndan ve ABD’ye zarar verecek diğer kuruluşlardan yasadışı silah, petrol ve para akışını durdurmak için tüm kolluk kuvvetlerimizle birlikte çalışma taahhüdümüzü göstermektedir” dedi.

Perşembe günü erken saatlerde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Husi saldırılarının bölgenin güvenliğini tehdit ettiğini ve sivilleri tehlikeye attığını” doğruladı.

Pompeo, Suudi topraklarına yönelik “İran destekli” saldırıları kınadı ve onları “bölgesel güvenliği tehdit etmeyi bırakıp Yemen halkına yardım etmeye” çağırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar