Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, BAE’ye 50 adet F-35 uçağı satacak

Beyaz Saray kaynakları bu hafta Reuters’e, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Kongre’ye, 50 F-35 uçağını BAE’ye satma niyetini bildirdi.

Reuters kaynaklarının aktardığına göre; “Beyaz Saray, Kongre’ye Lockheed Martin tarafından üretilen 50 F-35 savaş uçağını BAE’ye satmayı planladığını bildirdi.”

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ise bu haberi yorumlayarak, “Hepimiz ortak bir tehditle karşı karşıyayız” dedi.

İsrail kabinesinin bu konuda ikiye bölündüğünü, bazılarının hareketi onayladığını ve diğerlerinin Tel Aviv’in Ortadoğu’daki askeri üstünlüğünü tehdit ettiği için satışa karşı çıktığını belirtmek kayda değerdi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Benny Gantz, Tel Aviv’in görünüşe göre F-35’lere atıfta bulunarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne “Belirli silahlar” satmasına karşı çıkmayacağını söyledi.

ABD, İsrail’in askeri yeteneklerini geliştirmek ve İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü korumak için çalışıyor. Bu nedenle Tel Aviv, bu sistemlerin Emirates’e satılmasına itiraz etmeyecek.

ABD’nin Yakın Doğu İşleri Bürosu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Schenker, ülkesinin BAE’ye F-35 tedarik ederken İsrail’in askeri üstünlüğünü sürdürdüğünü doğruladı.

Schenker, ülkesinin birçok alanda ülkesi ile BAE arasında iş birliği için yeni alanlar açmaya çalıştığına işaret ederek, “İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştıran tehditlerini caydırması” gereğini vurguladı.

Washington, ABD’nin İsrail ile BAE arasındaki ilişkileri normalleştirmek için yaptığı bir anlaşmaya yan pazarlıkla BAE’nin F-35 gizli uçakları satın almasına izin vermeyi kabul etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar