Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, 2020’de COVID-19 şiddetlenirken yaklaşık 300.000’den fazla ölüm olduğunu bildirdi

CDC analizi, aşırı ölümlerin en yüksek İspanyol ve Siyah insanlar ile 25 ila 44 yaşları arasında olduğunu gösteriyor.

Salı günü yayınlanan bir raporda, Bu yılki koronavirüs salgını sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde tipik bir yılda beklenenden yaklaşık 300.000 daha fazla insan öldü ve en az üçte ikisinin ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) COVID-19’dan kaynaklandığı düşünülüyor.

CDC, 26 Ocak ve 3 Ekim arasında, önceki dört yılın (2015 – 2019) ortalama rakamlarının gösterebileceğinden 299.028 daha fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Bu, 15 Ekim’e kadar bildirilen yaklaşık 216.000 COVID-19 ölümüyle karşılaştırılıyor.

CDC: “Bu, pandeminin ölümler üzerindeki toplam etkisini hafife alabilir” dedi.

Rapor, ABD’de Mart 2020’den bu yana 11 Nisan ve 8 Ağustos’ta sona eren haftalarda zirveye ulaşan her hafta aşırı ölümlerin gerçekleştiğini ortaya koydu. Aşırı ölümler, beklenen sayının üzerinde tüm nedenlerden ölen insan sayısı olarak tanımlanıyor.

Bazı ülkelerde, hastaneler COVID-19 hastalarını tedavi etme yüküyle başa çıkmakta zorlandıklarından, operasyonlar ertelendi ve diğer hastalıkların tedavisine erişim daha zor hale geldi. Hastalığa yakalanma korkusu da bazı insanları tedavi aramaktan çekiniyor.

Raporda, “COVID-19’a atfedilen aşırı ölüm tahminleri, doğrudan COVID-19’a atfedilebilen gerçek sayıyı olduğundan düşük gösterebilir çünkü diğer nedenlerden kaynaklanan ölümler, COVID-19 ile ilgili yanlış sınıflandırılmış ölümleri veya pandeminin dolaylı olarak neden olduğu ölümleri temsil edebilir,” dendi.

Ayrıca raporda,”Özellikle, dolaşım hastalıkları, Alzheimer hastalığı, bunama ve solunum hastalıklarından kaynaklanan ölümler, geçtiğimiz yıllara göre 2020 yılında artmıştır ve bunların, pandemi ile dolaylı olarak (kesintiler nedeniyle) yanlış sınıflandırılmış COVID-19 ölümlerini ne ölçüde temsil ettiği belirsizdir.’ diye eklendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar