Zarif’ten Pompeo’ya: 20 Eylül’de yeni bir şey olmayacak

Dışişleri Bakanı Muhamme Cevad Zarif, Twitter üzerinden İran’a yönelik BM yaptırımlarının 20 Eylül’de geri döneceğini ileri süren ABD Dışişleri Bakanı Pompo’unun iddasına yanıt verdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhamme Cevad Zarif, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden İran’a yönelik BM yaptırımlarının 20 Eylül’de geri döneceğini ileri süren ABD Dışişleri Bakanı Pompo’unun iddasına yanıt verdi.

Zarif’in paylaşımında şu ifadelere yer verildi:

“Mike Pompeo (ABD Dışişleri Bakanı) yine yanılıyorsun! 20 Eylül’de yeni bir şey olmayacak. BMGK 2231 sayılı kararı (yeniden) okuman yeterli olacaktır. ‘Amerika’nın nükleer anlaşmadaki ortaklığına son vermen’ için emir veren başkanını (Trump) ikna eden Bolton bile o kararı okumuştur.

Bolton’a göre süreç ‘basit’, ‘otomatik’ veya ‘hızlı’ değil. Kasten ‘karmaşık ve uzun vadeli” olarak tasarlanmıştır.”

Zarif paylaşımında, ABD’nin artık nükleer anlaşmanın bir üyesi olmadığını da vruguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article
Beyaz Saray: 5 ülke daha İsrail ile normalleşme düşünüyor

Beyaz Saray: 5 ülke daha İsrail ile normalleşme düşünüyor

Next Article

Rusya Dışişleri Bakanı: ABD-Kürt petrol anlaşması Uluslararası Hukuku çiğnedi

Related Posts
Devamı

BAE ve Suudi Arabistan’ın tahtı sallanıyor! Silah akışına Biden ayarı

ABD seçimlerinden Demokrat aday Joe Biden'in resmi olarak başkan olarak çıkması durumunda gelecek ABD yönetiminin Yemen'de 6 yıldır devam eden savaşı sona erdirme konusunda önemli bir oynayabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Beklentiler, gelecek ABD yönetiminin aynı zamanda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) silah satışlarını azaltacağı yönünde.