Pazar, Temmuz 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Yeni Yüksek Mahkeme Yargıcı Amy Coney Barrett için ‘kötü bir deneyim’

Barrett, ABD mahkemesinde özel bir törenle ömür boyu iş için Baş Yargıç John Roberts tarafından resmen yemin etti.

Yeni seçilen sağcı ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Amy Coney Barrett, işteki ilk günlerinde, mahkeme seçim anlaşmazlıklarını tartarken ve Obamacare sağlık hizmetleri yasasına yönelik bir itiraz etmeye hazırlanırken, siyasi olarak dertli davalarla karşı karşıya kaldı.

Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, Demokratların 3 Kasım cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok yakın bir atamaya yönelik itirazları üzerine onayını aldı. Barrett’ı aday gösteren Başkan Donald Trump, mahkemenin Demokrat Joe Biden tarafından kendisine itiraz edildiği seçimin sonucuna karar vermesini beklediğini söyledi.

48 yaşındaki Barrett, salı sabahı mahkemede özel bir törenle ömür boyu iş için Baş Yargıç John Roberts tarafından resmen yemin etti. Barrett mahkemeye katılırken, kendisini son derece tartışmalı savaş alanı eyaletlerinden Kuzey Carolina ve Pennsylvania’dan bekleyen iki seçim meselesi var.

Mahkemenin, daha önce temyiz mahkemesi hakimi ve hukuk bilimcisi olan Barrett ile, genişletilmiş sağcı çoğunluğunun bir parçası olarak, seçim günü’nden önce her iki konuda da hareket etmesi bekleniyor. Başkanlık seçimine bu kadar yakın olan hiçbir Yüksek Mahkeme adaleti onaylanmadı.

Kaliforniya Üniversitesi, Irvine Hukuk Fakültesi’nde seçim yasası uzmanı olan Rick Hasen, “Böyle başka bir durum düşünemiyorum” dedi.

Seçimlerden bir hafta sonra, 10 Kasım’daki mahkeme, Trump da dahil olmak üzere Cumhuriyetçilerin mahkemeden, genellikle Obamacare olarak bilinen 2010 Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nı iptal etmesini istediği bir davayı görecek.

Barrett’s Senatosu’nun iki hafta önceki onay duruşması sırasında Demokratlar, hem Obamacare hem de seçim davalarına odaklanarak onun onayına karşı çıktılar. Onu her iki davadan da çekilmeye çağırdılar. Barrett böyle bir taahhütte bulunmayı reddetti. Yargıçlar, bir davada kendilerini geri çekip kullanmayacakları konusunda son söz hakkına sahiptir.

Sağcı Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas’ın kendisine, yargıçların alması gereken iki yemininden birini verdiği Pazartesi gecesi Beyaz Saray töreninde Barrett, siyasetten bağımsızlık sözü verdi.

Barrett, “Siyasi tercihten bu görev ayrılığı, yargıyı farklı kılan şeydir” dedi.

Los Angeles’taki Loyola Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Jessica Levinson, siyasi baskıların Barrett’ı zor bir duruma soktuğunu ve dikkatlice adım atabileceğini söyledi.

Levinson: “Kırk yıl sahada kalabilir. İlk büyük kararının bağımsızlığı hakkında bir soru sormasını istediğini sanmıyorum.” diye ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar