Pazar, Mayıs 26, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

WASHINGTON’DAN BAĞDAT’A: GERİ ÇEKILME KARŞILIĞINDA İSRAİL İLE NORMALLEŞME

ABD’nin Irak devletine uyguladığı yaptırımları ve Körfezin normalleşmesi yolunun İsrail ile kamuya açık ve resmi olarak birbirine bağlanıyor. ABD’nin uyarı mesajlarının “kabuklarında” kutular ve füzeler Donald Trump yönetimini rahatsız etti. Daha “derinlikte”, ikincisi “tümsekler konvoyunda” Bağdat’a bir koltuk “ayırmak” istiyor ve ödül Irak standartlarına göre geri çekilmek, ama aslında Washington için bir zafer. Irak’ın cevabı, her seviyeden, normalleşmenin kategorik bir reddidir.

Washington’un birkaç gün önce Başkan Barham Saleh’in siyasi güçlere ilettiği Bağdat’a gönderdiği ve Başkan Donald Trump’ı “Bağdat’taki ABD büyükelçiliğini kapatması ve Irak devletine sert yaptırımlar uygulama” için el salladığı tehdit mesajları ışığında, Abd’nin Irak’a karşı diplomatik tırmanış olasılığı giderek artıyor. Abd, Bağdat’ın maruz kılabileceği şeyden Tahran’ı sorumlu tutmaya çalışıyor ve Irak’ın hükümeti, insanları ve siyasi güçleri reddettiği normalleşmeye itmek için Tahran’a şantaj yapmaya çalışıyor.

Görünen neden, ABD tehdidi, ABD büyükelçiliği, diğer diplomatik tesisler ve Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun lojistik destek konvoyları yakın günlük hedefleme ile bağlantılıdır. Kaynakların “gerçek” olarak nitelendirdiği neden ise, ABD’nin ülkeden çekilmesini büyük bir tarihi anlaşmaya veya takasa bağlamaya çalışıyor olmasıdır.

Ancak her zaman “Irak’tan çekilmenin mantıklı olmayacağını” savunan Trump yönetimi, özellikle manevra yapmak ve daha fazla zaman kazanmak için bir alan yaratabildiği, Irak’ın konumunun zayıflığına ve onu yöneten herhangi bir vizyonun yokluğuna yatırım yaptığı için, bir çıkış yolu bulmasaydı, bu tür tekliflerde bulunamayacaktı. İşgalin maliyetini geri kazanma sloganını yükselttikten ve Mezopotamya’da enerji alanlarında yatırımlar kazanmak için harekete geçtikten sonra, Iraklılara, özellikle Irak Merkez Bankası’nda yaptırım ilanına paralel olarak, onları darbelerin dizlerinde görme arzuları hakkında resmi mesajlar veriyor.

Dahası, yönetim herhangi bir geri çekilmenin ateş altında olamayacağını ancak “diplomatik mekanizmalar” uyarınca Tahran ve müttefikleri için bir zafer gibi görünmediğini ve bu nedenle Irak’ı yeni bir stratejik konuma taşımak kadar bunun bedelini de almak istediğini vurguluyor.

Öte yandan Bağdat, “stratejik diyaloğa” bağlı kalmaya devam ediyor ve “her türlü karışıklığı” reddediyor ancak amacının sadece işgalci güçlerin varlığını organize etmek olduğunu fark ediyor ve buradaki amaç, şehitler Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Muhandis’in öldürülmesinin ardından Irak haritasına yayılmasını “kontrol etmek” için çalıştıktan sonra, sayılarını azaltmak ve görevlerinin sınırlarını çizmektir. Bazı siyasi çevrelerin dediği gibi Bağdat, özellikle “Irak sadece Bağdat’a değil, Tahran, Şam ve Beyrut’a da ciddi zarar verecek yeni krizler ve yaptırımlarla karşı karşıya kalamaz” derken, “Amerikan çılgınlığını evcilleştirmeye” de çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar